Korist od novog sporazuma za olakšavanje trgovine kroz smanjenu birokraciju na granici i standardizaciju carinskih postupaka bit će daleko veća nego što se mislilo i mogla bi povećati godišnju vrijednost globalnog izvoza i do 3600 milijardi dolara, objavila je jučer Svjetska trgovinska organizacija (WTO).
Sporazum pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji za olakšavanje trgovine (TFA) postignut je na ministarskoj konferenciji na Baliju u prosincu 2013. godine a učinit će više za jačanje trgovine nego da se ukinu sve uvozne carine na globalnoj razini, smanjujući troškove za 9,6 do 23,1 posto, izračunali su u WTO-u. "Moglo bi se reći da je u svjetskoj trgovini to ekvivalent prelasku pri povezivanju na Internet s analogne fiksne linije na širokopojasni pristup", kazao je generalni direktor Svjetske trgovinske organizacije Roberto Azevedo. Nova bi pravila – nakon što stupe na snagu, za što se Azevedo nada da će biti do kraja 2016. godine – trebala smanjiti vrijeme čekanja na carinama, srezati potencijal za korupciju i ubrzati izravna strana ulaganja u slabija gospodarstva.
Od toga se sporazuma prema različitim studijama ekonomičnosti ranije bilo očekivalo da će povećati trgovinu u rasponu od 400 milijardi do najviše 1000 milijardi dolara. Zanimljivo, a ujedno i indikativno je što su mnogi trgovinski stručnjaci izbjegavali koristiti gornju granicu toga procijenjenog raspona, no istraživanja Svjetske trgovinske organizacije pokazala su da su procjene na donjoj granici.
"Općenito gledano, simulacije su potvrdile da će dobitak za trgovinu od brze i sveobuhvatne primjene Sporazuma za olakšavanje trgovine vjerojatno biti u rangu tisuća milijardi dolara, pridonoseći godišnjem povećanju bruto domaćeg proizvoda (BDP) za gotovo jedan posto u nekim zemljama", navodi se u najnovijem izvješću Svjetske trgovinske organizacije. Sporazum o olakšavanju trgovine će stupiti na snagu nakon što dobije podršku dvije trećine članica Svjetske trgovinske organizacije. Dosad ga je ratificiralo 50 zemalja od ukupno 161 aktualne članice te svjetske organizacije, podsjeća Reuters.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu