Prema godišnjoj analizi britanske agencije za istraživanje tržišta Juniper Research najpametnijim gradom na svijetu 2016. proglašen je Singapur. Pri uspoređivanju svjetskih metropola Juniper Research svake se godine vodi kriterijima kao što je usvajanje tehnologija inteligentne mreže i sustava inteligentne rasvjete, korištenje informacijske tehnologije za poboljšanje prometa i dostupnosti Wi-Fi-ja te nekolicinom drugih parametara koji pripadaju definiciji pametnog grada.
1. Singapur
Nekolicina svjetskih medija tvrdi da Singapur koncept pametnog grada podiže na sasvim novu razinu. Jedan od razloga takve kategorizacije program je singapurskog premijera Lee Hsien Loonga, nazvan Smart Nation, kojim je najavljeno postavljanje velikog broja senzora i kamera diljem grada za praćenje gotovo svega što se događa – od čistoće do prometa. Važan faktor u definiciji pametnog grada čini upravo tehnologija pametne mobilnosti, a Singapur ima ‘Virtual Singapore’ ili dinamični 3D model koji urbanističkim planerima omogućuje pokretanje virtualnih testova. Potonji su, pak, korisni za rješavanje različitih problema u prometu. Također, grad je premrežen 10-Gbps širokopojasnim internetom koji omogućava preuzimanje dvosatnog HD filma za 90 sekundi. Ono po čemu se Singapur (i Barcelona) razlikuju od ostalih gradova, ipak, činjenica je da su javno prikupljeni podaci i javno dostupni pa u njihovu rješavanju ne sudjeluje samo lokalna vlast već se mogu uključiti i građani.
2. Barcelona
Atraktivna turistička destinacija povećanih je problema imala u praćenju i upravljanju prometom i količinom zagađenja zraka. Poteškoćama su doskočili preustrojem gradskih prometnica što je dovelo do njihova rasterećenja, pametnom tehnologijom parkiranja, pametnim uličnim svjetiljkama i senzorima za praćenje kakvoće zraka i buke. Ovaj se grad ističe i po različitim ekološki održivim projektima, širokoj mreži besplatnog bežičnog pristupa internetu u javnim prostorima, ali i pametnom sustavu navodnjavanja. Naime, prije nekoliko godina suočeni s nestašicom vode integrirali su pametan sustav gradskih senzora za navodnjavanje.
Senzori u tlu analiziraju kišu te će u skladu s tim podacima doziraju snagu i količinu vode iz gradskih prskalica kako ne bi došlo do nepotrebnih gubitaka vode. Zanimljivo je i da je Barcelona, proglašena najpametnijim gradom 2015., u novom poretku zauzela drugo mjesto što svjedoči da politika energetske održivosti kakvu ovaj grad provodi nije tek prolazni trend.
3. London
Jedno od globalnih tehnoloških čvorišta, London se ističe po širokopojasnoj dostupnosti interneta, implementaciji informacijske tehnologije za zaustavljanje prometnih zagušenja, ali mu nedostaje inicijativa za smanjenje potrošnje energije, smatraju istraživači iz Junipera.
4. San Francisco
Neslužbeni glavni grad Silicijske doline, San Francisco, poznat je pametnim urbanističkim razvojnim inicijativama. Naziva ga se još i liderom pametnog parkiranja i ekološki prihvatljivog javnog prijevoza koji je na te načine riješio probleme zagađenja i prometnih gužvi nakon što je postao jednim od središta tehnološke revolucije.
5. Oslo
Već redovit kandidat na popisima najpametnijih gradova na svijetu na liste je uvrštavan zbog napora uloženih u smanjenje potrošnje energije i emisije stakleničkih plinova.
Do 2020. Oslo planira emisije štetnih plinova smanjiti za 50 posto, a do 2030. postati gotovo potpuno klimatski neutralan. Progresivan pristup održivom funkcioniranju uključuje i senzore za nadzor parkiranja, kao i mrežu senzora koja pomaže u poboljšanju brige oko bolesnih i starijih pacijenata te mrežu pametne ulične rasvjete koja je smanjila potrošnju energije za gotovo dvije trećine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu