Europski parlament odobrio je u utorak tri mjere koje osiguravaju da porezni obveznici ne plaćaju za greške banaka, već da su banke te koje će preuzeti odgovornost za svoje neuspjehe. Prve dvije mjere bave se bankama u nevoljama, a treća se bavi sustavima osiguranja depozita ispod 100 tisuća eura. One nadopunjuju jedinstveni nadzorni mehanizam koji je već na snazi i vodi EU prema bankovnoj uniji
Novi temelj bankovne unije je jedinstveni mehanizam sanacije banaka koji će se oslanjati na fond od 55 milijarde eura kojeg financiraju banke, a ne porezni obveznici. Izvjestiteljica EP-a je Elisa Ferreira (S&D, Portugal).
U nacrtu izvješća o uspostavi okvira za oporavak i sanaciju kreditnih institucija i investicijskih društava zastupnici su inzistirali da je upotreba javnog novca podložna vrlo strogim kriterijima. Izvjestitelj za ovo izvješće je Gunnar Hökmark (kršćanski demokrati, Švedska)
Nacrt izvješća o sustavima osiguranja depozita osigurava štedišama da svoj novac dobiju brže u slučaju propasti banke. Također se zahtijeva da se sheme za štedne garancije pune pravim novcima, a ne obveznicama.
Opširnije o svakom pojedinačnom izvješću može se naći na poveznici na desnoj strani.
Banke moraju preuzeti gubitke
Tijekom ekonomske krize, mnogi gubici banaka jednostavno su bili prebačeni na porezne obveznike, ostavljajući vrijednost banaka skoro netaknutim. Ovim novim mjerama, banke bi bile te tj dioničari i uprava, koji bi preuzeli plaćanje računa troškova spašavanja banaka.
Primjeri kako će ovo funkcionirati mogu se naći na poveznici desno u informativnoj bilješci.
Novi temelj bankovne unije je jedinstveni mehanizam sanacije banaka koji će se oslanjati na fond od 55 milijarde eura kojeg financiraju banke, a ne porezni obveznici i koji će se postepeno uspostaviti tijekom 8 godina. Oni izvan bankarske unije trebat će napraviti svoj fond u iznosu od 1% pokrivenih depozita u roku od 10 godina.
Manje političkog uplitanja
Neke države članice tražile su veće ovlasti u odlučivanju za ministre financija u procesu postupka unutar jedinstvenog mehanizma sanacije. Konačni sporazum međutim, ograničava njihov utjecaj i politički pritisak, a omogućuje brže reakcije, pravednost i niže troškove u rješavanju bankovnih problema.
Bolja zaštita štediša
EU članice morat će osnovati svoje nacionalne sheme za štedne garancije kojeg financiraju banke koje će garantirati štednju do 100 tisuća eura u slučaju da to ne može učiniti banka koja se nalazi u problemima. Time će se osigurati da porezni obveznici ne moraju snositi troškove jamstva tih depozita.
Štediše će također dobiti novac brže. Ukupni iznos njihovog garantiranog depozita bit će dostupan u roku od 7 dana. Eurozastupnici su također uključili stavku koja garantira "privremene veće pologe". U slučaju da se na računu nalazi više od 100 tisuća eura, npr zbog prodaje kuće, ukupna količina novca bit će zaštićena tri mjeseca.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu