Salve bijesa zbog Benettonove prodaje ‘djutića’ privukle i istražitelje

Autor: Tomislav Pili , 12. svibanj 2015. u 15:23
Spajanjem WDF-a i Dufryja stvoren je najveći operater duty free shopova na svijetu/FOTOLIA

Lanac bescarinskih trgovina WDF Benettonova tvrtka Edizione prodala je švicarskom rivalu za 3,6 milijardi eura, iako je kineski Boyu ponudio 20 posto bolju cijenu.

Talijanskog financijskog regulatora (Consib) zanima zašto je Benettonova tvrtka Edizione prilikom prodaje lanca bescarinskih trgovina (duty free shop) zanemarila daleko bolju ponudu kineskog ponuđača. Obitelj čuvenih talijanskih tekstilaca kroz Edizione je držala 50 posto udjela u World Duty Free Groupu (WDF), a u ožujku je odlučila za 3,6 milijardi eura prodati svoj udjel švicarskoj tvrtki Dufry koja se također bavi vođenjem lanca "djutića" u zračnim lukama.

 

12,3

po dionici ponudio je kineski Boyu, a 10,25 eura švicarski Dufry

Njihovim spajanjem stvoren je najveći svjetski operater duty free shopova koji ima trgovine u svim značajnim zračnim lukama, poput Londona, New Yorka, Madrida, Barcelone te S?o Paula. Švicarci su ponudili 10,25 eura za dionicu WDF-a, što su Benettonovi i prihvatili. No, problem je što su mali dioničari WDF-a saznali da je kineska kompanija Boyu ponudila daleko bolju cijenu. Prema dokumentima u koje je uvid imao Financial Times, Boyu – koji drži duty free shopove na pekinškom i šangajskom aerodromu – ponudio je 12,3 eura po dionici, za petinu više od švicarske ponude koja je odnijela ponudu. Kako piše taj britanski poslovni listi, mali dioničari WDF-a iz Španjolske zbog toga su Edizione prijavili Consobu tražeći otvaranje istrage.

Glasnogovornik talijanskog regulatora potvrdio je da je prijava zaprimljena te da će biti otvorena istraga "kao i u svakoj situaciji preuzimanja". Prema prijašnjim medijskim napisima, predsjednik WDF-a Gianmario Tondato da Ruos je nakon objave da je izabran švicarski ponuđač priznao da su pristigle i bolje ponude. No, odbijene su jer su "ponuđači uvjetovali kupnju". Iz kineske kompanija pak tvrde da se njihova ponuda po ničemu – osim cijene – nije razlikovala od ponude švicarskog Dufrya.

"Uvjeti prezentirani u našoj ponudi nisu uopće bili različiti od onih u pobjedničkoj ponudi", tvrde iz Boyua. Konačni pravorijek tko je što ponudio dat će Consib, no činjenica je da je Italija u posljednje dvije godine postala omiljeno odredište kineskih ulagača. Kruna dosadašnjih kineskih preuzimanja talijanskih kompanija za sada je bila kupnja gumarskog diva Pirellija od strane ChemChine u ožujku za sedam milijardi eura. No, i taj bi rekord uskoro mogao biti srušen ako se ostvari lanjska najava hongkonškog NIT Holdinga koji je u treću najveću banku Monte dei Paschi di Siena spreman uložiti 10 milijardi eura. No, zanimljivo je da je Uprava banke priopćila kako je ponuda tako neprecizno sročena da se uopće ne može ozbiljno uzeti u razmatranje.

Komentirajte prvi

New Report

Close