Američki predsjednik Barack Obama je u svom obraćanju naciji obećao da će smanjiti emisiju stakleničkih plinova i uhvatiti se u koštac s razarajućim fenomenom klimatskih promjena, a prvi će korak biti novo zakonsko reguliranje rada 600 termoelektrana na ugalj diljem zemlje, piše Los Angeles Times i ocjenjuje da će sudbina tih velikih zagađivača ovisti o tome koliko će Obama biti hrabar u ispunjavanju svog obećanja.
Termoelektrane na ugalj opskrbljuju SAD s 38 posto struje, više nego ijedan drugi izvor goriva, no one također emitiraju više od 28 posto svih stakleničkih plinova u zemlji. Termoelektrana Dickerson, pokraj Washingtona, ispustila je 2011. godine oko 1,5 milijuna tona stakleničkih plinova, kao otprilike – 275.000 automobila.
"Stoga bi se bilo kakva učinkovita inicijativa glede klimatskih promjena morala pozabaviti s američkim termoelektranama na ugalj, najvećim izvorom emisija ugljičnog dioksida u cijelom svijetu", upozorava se u tekstu LA Timesa.
Zagovornici takvih termoelektrana tvrde da bi agresivnije smanjenje emisija plinova, uz visoke cijene kontrole zagađenja, rezultiralo zatvaranjem termoelektrana i ugrozilo američku opskrbu električnom energijom. Protivnici ne odstupaju od stava da sve veća emisija štetnih plinova u atmosferi znači globalno povećanje temperature i posljedično tome sve više katastrofičnih promjena u svim aspektima života.
Pitanje reguliranja termoelektrana na ugalj je za Obaminu administraciju složeno i politički opasno i za sada nije jasno da li Bijela kuća ima za to snage. U tijeku su projekti kojim bi se termoelektrane poput one u Dickersonu opremile tehnologijom za uklanjanje ugljičnog dioksida prilikom izgaranja, no to je "vrlo, vrlo skupo", kazao je Tom Alley, potpredsjednik Instituta za istraživanje električne energije (EPRI), upozorivši da je trećina američkih termoelektrana na ugalj starija od 40 godina.
John Thompson iz udruge Clean Air Task Force, priznaje da "postoje legitimne bojazni glede troškova". "Ali tu su i dobre strane za društvo i ako ne potrošite nešto ovdje, na kraju ćete morati potrošiti bilijune dolara na drugim područjima", tvrdi Thompson.
SAD je od 2005. smanjio emisiju štetnih plinova jer većina novih elektrana koristi prirodni plin, no to nije dovoljno da bi SAD smanjio emisiju stakleničkih plinova do 2020. za 17 posto manje od razine iz 2005., kao što je to prije četiri godine obećao Obama.
Nove termoelektrane na ugalj u SAD-u su rijetke, no Obamina administracija želi uvesti pravila za te nove termoelektrane prije nego što Agencija za zaštitu okoliša iznjedri nove zakonske mjere za postojeće termoelektrane jer, kako tvrdi list, "sat otkucava", a jedna prilika za regulaciju emisije ugljičnog dioksida već je propuštena.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu