SAD su u 2017. odobrile dvaput više novih lijekova

Autor: Saša Paparella , 03. siječanj 2018. u 22:00
Foto: FOTOLIA

Najveće farmaceutske kompanije lani su ipak, zbog pojačanog pritiska konkurencije, zabilježile niži povrat novca za razvoj.

Sjedinjene Države odobrile su u 2017. godini dvostruko više novih lijekova nego u godini ranije a osjetno je povećan i broj dozvola i u Europskoj uniji.  SAD je prošle godine odobrio 46 novih lijekova, najviše od 1996. godine. EU je u 2017. preporučio 92 nova lijeka, uključujući i one generičke, što je 13,6 posto više nego u 2016.

Niska stopa povrata 
Najveće su farmaceutske kompanije unatoč tome zabilježile niži povrat na potrošnju na istraživanje i razvoj, što odražava pojačan pritisak konkurencije i sve veći udio novih proizvoda novih biotehnoloških proizvođača. Tako je savjetodavna tvrtka Deloitte prošlog mjeseca objavila da procijenjena prosječna stopa povrata u 12 vodećih farmaceutskih tvrtki u svijetu iznosi samo 3,2 posto i najniža je u osam godina.

Među lijekovima odobrenima 2017. velik je broj onih za rijetke bolesti i posebne vrste raka, obično usmjerenih na vrlo ograničenu populaciju iako njihova cijena može dosegnuti stotine tisuća dolara. Zanimljivo je pritom da skupina od odobrenih 46 novih lijekova u SAD-u ne uključuje prve u nizu novih proizvoda Novartisa, Gilead Sciencesa i Spark Therapeuticsa koji se baziraju na genetskoj terapiji i liječenju matičnim stanicama a odobreni su u zasebnoj skupini, napominje Reuters.

Čelnik američke Uprave za hranu i lijekove (FDA) Scott Gottlieb pohvalio je te proizvode, nazivajući ih "sasvim novom znanstvenom paradigmom u liječenju ozbiljnih bolesti". No, još se raspravlja o mogućnostima njihova financiranja, s obzirom na financijska ograničenja sustava zdravstvene skrbi u svijetu. 

Poticanje konkurencije
Američka je agencija pod Gottliebovim vodstvom iskoristila promjene u zakonima u proteklim godinama i ubrzala postupak izdavanja dozvola. Tako je FDA-inom oznakom 'inovativna terapija' skraćen period ocjenjivanja i potaknuta je konkurencija dodavanjem novih lijekova koji često slično djeluju.  Bogat izbor lijekova sa sličnim mehanizmom djelovanja može biti mač s dvije oštrice za proizvođače jer osiguravateljima i vladama pruža mogućnost spuštanja cijena.

Kompanije su pripremile nove proizvode i za ovu godinu, ali bi tempo izdavanja dozvola u SAD-u mogla zakočiti činjenica da je nekoliko lijekova koji su trebali biti odobreni početkom 2018. odobreno prošle godine. U Europi će fokus biti na odgodama u postupcima izdavanja dozvola zbog selidbe sjedišta Europske agencije za lijekove iz Londona u Amsterdam. 

Komentari (3)
Pogledajte sve

kao da im Hollywood nije bio dosta

SAD će pući na lijekovima, zdravstvu i vojsci.. i IT-u. Crne rupe neproduktivno bačenog novca. Kada točno ne zna se.
No indikativno da je Monsatno otišo u Njemačku za puno previše love.. Da Draghi uvozi inflaciju iz SAD-a isl.

U kojoj je mjeri “niži povrat novca za razvoj” vezan uz inicijativu uglednih kongresnika temeljem koje se vode istrage o mogućem dogovaranju cijena lijekova između vodećih proizvođača u SAD.

New Report

Close