SAD špijunira Njemačku, Hrvatska nezanimljiva

Autor: Poslovni.hr , 11. lipanj 2013. u 08:08
Ilustracija

Američka obavještajna služba NSA razvila je Boundless Informant, poseban alat za analizu pristiglih informacija

Kako bi što bolje iskoristila cijeli niz podataka prikupljenih iz računala i telekomunikacijskih sustava diljem svijeta, američka obavještajna služba NSA razvila je Boundless Informant, poseban alat za analizu pristiglih informacija, piše Večernji list. Ovaj poseban računalni program prikazuje, između ostaloga, i koliko je obavještajnih podataka prikupljeno iz svake pojedine zemlje svijeta. A te su informacije više nego zanimljive.

Prva stvar koja zasigurno upada u oči je ogromna količina prikupljenih informacija. Samo tijekom ožujka ove godine računala NSA zabilježila su ukupno više od 97 milijardi obavještajnih podataka.

– Uz toliko mnogo prikupljenih podataka prilično je jasno da njihovu analizu nitko nije mogao napraviti "ručno", to su napravili programi na temelju nekog od zadanih kriterija. Bilo da je riječ o pošiljatelju ili primatelju informacije, možda o temi na koju se informacija odnosi, no to je sve rađeno automatizmom – kaže povjesničar dr. Tvrtko Jakovina.

A informacije su prikupljane doista na veliko. Boundless Informant odnosno nesputani doušnik, kako glasi doslovni prijevod naziva tog računalnog programa, prikazuje iz kojih je zemalja pristiglo najviše obavještajnih informacija, a apsolutni rekorder po tome je Iran. Iz Islamske Republike samo tijekom ožujka prikupljeno je oko 14 milijardi obavještajnih podataka. Tek nešto manje informacija prikupljeno je iz Pakistana, zemlje koja levitira na rubu rata i mira, zemlje koja se predstavlja zapadnim saveznikom, dok je njezina obavještajna i vojna infrastruktura čvrsto povezana s talibanima. Treći na listi zemalja iz kojih su prikupljani podaci je američki saveznik Jordan, potom Egipat pa Indija… Zanimljivo, NSA je na domaćem terenu prikupila isti broj informacija kao i u cijeloj Kini.

Posebno je zanimljiva karta podataka prikupljenih iz Europe. Iako je na Starom kontinentu opasnost od terorizma relativno mala, pokazuje se kako je jedna od žestoko nadziranih zemalja – Njemačka.

Cijeli članak pročitajte ovdje.

Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close