Svjetska potražnja za naftom i cijena nafte nastavit će rasti, piše Međunarodna agencija za energiju (IEA) u godišnjoj studiji objavljenoj u ponedjeljak u kojoj predviđa i da će do 2020. godine Sjedinjene Države postati prvi svjetski proizvođač nafte.
Potražnja za sirovom naftom rast će 14 posto do 2035., i dosegnuti 99,7 milijuna barela na dan, piše IEA u godišnjoj studiji World Energy Outlook u kojoj predviđa da će se cijena barela sirove nafte, koja sada iznosi 107 dolara, oko 2035. godine kretati oko 125 dolara. Sjedinjene Države postat će prvi svjetski proizvođač nafte oko 2020., i premašiti Saudijsku Arabiju barem negdje sredinom desetljeća 2020., piše agencija.
Time će se SAD vratiti na početak razvoja naftne industrije kada je od druge polovice 19. stoljeća i sve do polovice 20. stoljeća SAD bio prvi proizvođač nafte što je potaknulo njegov industrijski, gospodarski i strateški rast. U tom razdoblju SAD je postao prva svjetska sila. Povratak SAD-u prvu energetsku ligu bit će moguć zahvaljujući nekonvencionalnim ugljikovodicima, a to su plin i nafta iz uljnih škriljaca, kao i ležišta lake nafte ("light oil"). Dugo se vremena smatralo da su ti izvori preskupi za eksploataciju, što se izmijenilo razvojem novih tehnologija.
Rast američke proizvodnje nafte i plina i istodobno smanjenje potrošnje goriva novih generacija automobila postupno će smanjivati američku ovisnost o uvozu nafte. Negdje 2030. Sjeverna Amerika trebala postati prvi izvoznik sirove nafte. SAD danas uvozi 20 posto goriva za svoje potrebe.
No žeđ za naftom rast će drugdje drugdje u svijetu. "Rast potrošnje nafte u novim brzo rastućim gospodarstvima poput Kine, Indije, Bliskog istoka više će nego dvostruko nadoknaditi pad potražnje u zemljama OECD-a (Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj)", piše IEA. Transport već guta više od polovice svjetske potrošnje nafte, a nastavit će rasti jer će se udvostručiti broj automobila na 1,7 milijarda vozila. Najviše će rasti kamionski prijevoz, oko 40 posto do 2035., piše IEA.
Agencija predviđa rast svjetske potražnje za plinom. Tako u Sjevernoj Americi crpljenje plina iz škriljca ruši cijenu prirodnog plina. Rezultat je da taj energent sve više zamjenjuje ugljen u proizvodnji struje i mogao bi postati prvi energetski izvor u SAD-u, ispred nafte negdje oko 2030. Prema studiji sektor obnovljivih energija (napose sunčeve energije) trebao bi se razvijati pojačanim ritmom i osigurati trećinu proizvodnje struje 2035., piše IEA i predviđa dalji pad nuklearne energije.
Najslabije može predvidjeti kretanja u proizvodnji ugljenja, koja je najjača u Aziji. IEA ponavlja zabrinutost zbog pogubnog učinka energetskog sektora na klimu i ponavlja da "iz godine u godinu ograničenje zagrijavanja planeta na 2 stupnja C postaje cilj koji je sve teže i sve skuplje dostići".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Amerikanci prvi proizvođač na svijetu, INA i Hrvati drugi na svijetu.
A di mi je gospon Richter.
Sada vidite zašto Rusi pokušavaju svima uvaliti svoj plin prema devizi daj što daš. Vidi ulizivanje Japanu.
Plin će biti sve jeftiniji, a gazde neće biti proizvođači već vlasnici i distributeri LNG terminala.
Strateški položaj Hrvatske, odnosno LNG terminala.
Veća konkurencija, manje cijena plina.
Što se tiče ugljena, njega će se sve manje trošiti.
To će dovesti do toga da će ga se vaditi sve manje.
Što će za posljedicu biti da će ugljen biti sve skuplji na tržištu.
To će biti zastarjela tehnologija, CO2 će se posebno naplaćivati, tako da će se ugljen kao gorivo ugasiti.
LP[emo_smijesak][emo_palacg][emo_novac]
Uključite se u raspravu