Ruski investitori zainteresirani su za izgradnju hotela i wellness sadržaja u poznatom srpskom skijaškom centru na Kopaoniku te su spremni uložiti više od 300 milijuna eura, piše Blic.
Predstavnici desetak ruskih kompanija, sa sjedištem u Moskvi, razgovarali su s čelnicima općine Brus, u blizini Kopaonika, te su najavili ulaganja u turističkih sadržaja na Jarmu, Srebrncu, Rendari i Gočmanicima na Kopaoniku, kao i u wellness i spa centre u banji u Brusu.
Prema riječima Slobodana Vidojevića, predsjednika općine Brus, predstavnici moskovskih kompanija KGS Engineering, LTD, Balt i još sedam manjih građevinskih kompanija, kao i tvrtke iz područja financijskog konzaltinga, posjetili su građevinske lokacije na Kopaoniku, kao i izvor ljekovite vode na Rosuljama, poznatiji kao Bruska banja.
“Ruski investitori posebno su oduševljeni ljekovitom termomineralnom vodom banje, na lokaciji koja je 500 metara udaljena od centra Brusa, a koja je bogata megnezijem i drugim mineralima. Tu hoće graditi wellness i spa centar koji će godišnje, kako tvrde, posjetiti više od 10.000 ruskih turista”, kaže Vidojević. Investitori iz Rusije žele izgraditi i žičaru koja bi povezala Brzeće sa zimskim turističkim centrom Suvo rudište na Kopaoniku. Predstavnici ruskih kompanija rekli su Blicu da će ulaganja u nove turističke sadržaje Brusa i Kopaonika “posve sigurno biti veće od okvirne brojke od 300 milijuna eura, te da će biti veća od ukupnih investicija u turističke objekte u Crnoj Gori i Bugarskoj”.
Skijaški centar Kopaonik nije privlačan samo ruskim ulagačima. Proteklih mjeseci srpski mediji nekoliko puta pisali su o ulaganju oca poznatog srpskog tenisača Novaka Đokovića, koji je kupio zemljište na jednoj od najatraktivnijih lokacija na Kopaoniku, u blizini hotela Grand. Obitelj Đoković na tom je mjestu, gdje je nekad bio kafić Dolly Bell, planirala izgradnju hotela veličine tisuću četvornih metara. U prizemlju hotela bit će veliki restoran Novak, a iznad njega 15 soba. Nedaleko budućeg hotela obitelji Đokovića raščišćena je lokacija na kojoj se ranije nalazio hotel Jugobanke, koji je srušen u studenom prošle godine. Princ će također graditi hotel.
Ne čudi veliko zanimanje za ulaganje u turističke potencijale Kopaonika. Sezona skijanja ove je godine trajala 138 dana, a na Kopaoniku je za to vrijeme prodano više od 125 tisuća skijaških karata.
Kopaonik je zapravo bio jedino skijalište u regiji koje je unatoč toplom vremenu i nedostatku prirodnog snijega neometano radilo jer je proizvedeno dovoljno umjetnog snijega. Najviše skijaša i bordera u jednom danu bilo je 15. ožujka, kada se na stazama našlo čal 6500 ljubitelja sportova na snijegu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu