Ruska tvrtka za proizvodnju električne energije TGK-2 sklopila je pogodbu o preuzimanju termoelektrane kapaciteta 220 megavata u Skopju.
Naime, tvrtka TGK-2 prošlog je tjedna objavila da je postala vlasnik svih dionica tvrtke Bitar Holdings Limited, koja je registrirana na otoku Jersey, a kojoj pripada 89,2 posto dionica tvrtke TE-TO AD Skopje, koja je vlasnik termoelektrane. Vrijednost elektrane se procjenjuje na blizu 9,6 milijardi rubalja (263 milijuna dolara), rekli su predstavnici TGK-2 listu Kommersant.TGK-2 je, kako navodi Ruski vjesnik, termoelektranu u glavnom gradu Makedonije zapravo dobio kao kompenzaciju za dugove. Ruska tvrtka za proizvodnju električne energije 2010. je, naime, prihvatila prijedlog jedne investicijske tvrtke da uloži 220 milijuna dolara u dugove tvrtke za eksploataciju nafte Severneft, za koje postoji imovinsko jamstvo. Dogovor je realiziran, ali je bio osporen i Severneft je kupila jedna druga kompanija. Budući da je investicijska tvrtka ostala dužna tvrtki TGK-2 predložila je da otkupi TE u Skopju i preda je kao kompenzaciju.
6,9milijardi
rubalja duguje kompanija TGK-2 Gazpromu
"Kontrola nad termoelektranom uspostavljena je preko dionica tvrtke Bitar, koje je investicijska tvrtka kontrolirala od ranije", kažu u TGK-2. Međutim, priča je još kompliciranija – makedonska termoelektrana za TGK-2 važna je za pokrivanja vlastitih dugova, prije svega prema Gazpromu, kojem duguju 6,9 milijardi rubalja. Andrej Koroljov, direktor TGK-2, ranije je najavljivao da bi prodaja tri postrojenja (termoelektrane u Vologdi, Novgorodu i Makedoniji) mogla nadonaditi dugove. Termoelektrane u Vologdi i Novgorodu predane su pod hipoteku Banci za razvoj i vanjskoekonomsku djelatnost Vnešekonombank.Tako bi Gazprom, veliki vjerovnik tvrtke TGK-2, mogao postati kupac TE u Makedoniji, a izvori Kommersanta tvrde da je Gazprom, proučavajući stanje u TGK-2, uzeo u obzir i elektranu u Skopju. Međutim, na izravno pitanje Kommersanta Gazprom energoholding je priopćio da u ovom trenutku nije zainteresiran za imovinu tvrtke TGK-2.List Kommersant, međutim, prema svojim neimenovanim izvorima, navodi da postoji mogućnost prodaje udjela u termoelektrani jednoj kineskoj kompaniji.
Naime, ruska tvrtka Sintez, vlasnik kontrolnog paketa dionica TGK-2, već ima iskustva suradnji s Kinezima, a Andrej Koroljov je prošle godine priznao da su se pregovori o prodaji TGK-2, u cjelini ili po dijelovima, vodili i s kineskom Državnom elektrodistribucijskom kompanijom s kojom Sintez ima sporazum o mogućoj izgradnji elektrane na Dalekom istoku. Usto, zajedničko poduzeće Sinteza s tvrtkom Huadian, u kojem 51% dionica posjeduju Kinezi, gradi termoelektranu u Jaroslavlju. Prema mišljenju Sergeja Bejdena, starijeg analitičara Financijske korporacije Otkriće, vrijednost termoelektrane od gotovo 1300 dolara po 1 kilovatu ukupnog kapaciteta je precijenjena. Hrvatska tvrtka Dalekovod 2009. godine s TE-TO AD Skopje potpisala je 5,86 milijuna eura vrijedan ugovor za isporuku opreme, izgradnju i puštanje u pogon novog dalekovoda.
Za srednje kompanije
Liberalizacija tržišta električne energije
U Makedoniji je u travnju počela druga faza liberalizacije tržišta električne energije. Zbog toga će 211 srednjih kompanija s više od 50 zaposlenih i godišnjim prometom od najmanje 10 milijuna eura morati kupovati struju na slobodnom tržištu. Neke će kompanije zbog liberalizacije dobivati niže račune, a dio očekuje da će im se povećati troškovi za struju. Makedonija proizvodi 60 posto potrebne električne energije, dok ostalo uvozi. Tvrtke će plaćati i račun za korištenje distributivne mreže. Za 2015. najavljena je liberalizacija tržišta električne energije i za male tvrtke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu