Iako osobna potrošnja stoji iza uspjeha rumunjskog gospodarstva učinivši je jednom od najbrže rastućih europskih ekonomija, petogodišnji plan tehnokratske vlade stavit će mnogo veći naglasak na industrijsku proizvodnju. Vlada se prilikom donošenja nacrta nove gospodarske strategije do 2020. godine konzultirala sa stručnjacima središnje banke te rumunjskim predsjednikom njemačkog podrijetla, Klausom Iohannisom, prenosi Bloomberg.
Proizvodnja – rješenje za sve
Prema riječima ministra gospodarstva Costina Borca – koji je ujedno i zamjenik premijera Daciana Ciolosa – plan predviđa ulaganje 17 milijardi eura u ojačavanje i osuvremenjavanje proizvodne djelatnosti. To bi trebalo rezultirati prosječnim godišnjim rastom BDP-a od pet posto. Time bi se značajno unaprijedilo rumunjsko gospodarstvo kojem Europska komisija ove godine predviđa ubrzanje rasta s lanjskih 3,8 posto na 4,2 posto.
U prvom tromjesečju BDP je uvećan 4,3 posto na kvartalnoj razini. Međutim, sljedeće godine ekonomski rast trebao bi opasti na 3,7 posto. No, ojačavanje proizvodnje, iako najvažniji dio, tek je dio plana koji cilja na razvoj u 16 ključnih područja, od obnove infrastrukture, preko razvoja poljoprivrede do reforme obrazovanja. "Jednom kad imate proizvodne kapacitete, to vam jamči infrastrukturu, obrazovanje, zdravstvenu skrb, kulturni razvoj", izjavio je Borc u razgovoru za Bloomberg.
Ovom "petoljetkom" vlada u Bukureštu koju čekaju izbori u prosincu učinit će značajan preokret u dosadašnjem poimanju ekonomskog rasta. Naime, druga najsiromašnija članica Europske unije svoj brzi ekonomski rast ponajviše zahvaljuje osobnoj potrošnji. Prema podacima za ožujak, maloprodaja je na godišnjoj razini jurnula za 19,5 posto. To je dovelo i do snažnog skoka uvoza u prvih pet mjeseci od devet posto. Skok potrošnje rezultat je golemog prošlogodišnjeg smanjenja PDV-a na hranu s 24 na svega devet posto.
K tome, početak ove godine donio je i snižavanje opće stope PDV-a s 24 na 20 posto. "Počinili smo grešku pokušavajući stimulirati potrošnju umjesto kapaciteta za proizvodnju i efekti su vidljivi na trgovinskoj neravnoteži", ističe Borc. Zanimljivo, Borc nije spomenuo promjenu plana o daljnjem snižavanju PDV-a najavljenom za sljedeću godinu. Time bi stopa pala na 19 posto, koliko je i iznosila 2010. kada je vlada povisila PDV kako bi ojačala proračunske prihode.
Novac nije problem
Na pitanje odakle novac za tako ambiciozan plan razvoja gospodarstva, Borc tvrdi kako se sredstva mogu pronaći rebalansom proračuna, ako za to postoji politički konsenzus. No, Borc ne skriva da petogodišnji plan ima i političku funkciju, a to je da prva tehnokratska rumunjska vlada nakon pada komunizma 1989. zadobije podršku birača i ostane na vlasti i nakon prosinačkih izbora.
Podsjetimo, Ciolosova vlada formirana je krajem prošle godine nakon što je premijer Victor Ponta podnio ostavku. Pad Pontine vlade uslijedio je nakon požara u jednom bukureštanskom noćnom klubu u kojem je poginulo 50 osoba. Tragedija je izazvala velike javne prosvjede jer je klub navodno nelegalno dobio dozvole za rad. Javnosti je to bio još jedan dokaz sveopće korumpiranosti političke elite.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu