Romney redefinirao vanjsku politiku

Autor: The New York Times , 14. listopad 2012. u 22:00
Romneyevi savjetnici za vanjsku politiku nisu složni; Romney u Jeruzalemu u srpnju

Sve jači napori da se Obamu prikaže kao slabića.

Mitt Romney, republikanski kandidat za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, jača nastojanja da oslika koliko je oštar kontrast njega i predsjednika Obame po pitanju nacionalne sigurnosti, prikazujući Obamu kao krivca za pogrešne poteze tijekom previranja u arapskom svijetu te za to što je Ameriku izložio terorističkim napadima u Libiji.

U govoru održanom 8. listopada na vojnom institutu u Virginiji Romney je izjavio kako "nada nije strategija". U suštini Romneyjevih argumenata počiva tvrdnja da će SAD vratiti na staru slavu, što će rezultirati, kako je rekao njegov direktor za vanjsku politiku Alex Wong "povratkom na strategiju koja nam je dobro služila 70 godina". No osim što kritizira Obamu zbog neuspjeha pri projiciranju američke moći u inozemstvu, Romney tek treba navesti brojne pojedinosti, odnosno razriješiti dubinske ideološke rascjepe unutar vlastitog vanjskopolitičkog tima. Naime, riječ je o vrlo raznolikoj skupini savjetnika u kojoj se nalaze zaraćena plemena neokonzervativaca, tradicionalnih konzervativaca koji se zalažu za moćnu obranu te "realista" koji smatraju kako postoje granice do kojih SAD mogu nametati svoju volju ostatku svijeta. Međutim, u kampanji koja je ponajviše usmjerena na gospodarska pitanja, neki od njih tvrde da su s njime tako malo komunicirali u vezi pitanja od nacionalne sigurnosti da im nije jasno kako će on u tom pogledu vladati.

Iako tema koju je najsnažnije naglasio u svojemu govoru na spomenutom vojnom institutu, točnije da je Obamina era obilježena "slabošću", ima određeni politički čar, pojedinosti o tome što bi Romney učinio kada je riječ o pitanjima kao što su povlačenje crte pred iranskim nuklearnim programom ili prijetnja uskraćivanja vojne pomoći problematičnim saveznicima kao što su Pakistan i Egipat, s vremena na vrijeme zvuči vrlo slično Obaminom pristupu. U istom tom govoru Romney je napustio određena stajališta koja je zagovarao prije samo godinu dana, kada se usprotivio jačanju vojne intervencije u Libiji s ciljem lova na pukovnika Muamera Gadafija, što je argumentirao nedovoljnim resursima. Još na proljeće Romney je donatorima rekao kako "nema šanse" da bi dvodržavno rješenje izraelskopalestinskog sukoba bilo uspješno. No Romney je u govoru od prije nekoliko dana pozvao na potporu libijskim "nastojanjima uspostave trajne vlade" i progon "terorista koji su napali naš konzulat u Bengaziju", te kako će "Ameriku vratiti na put prema ostvarenju cilja demokratske i bogate Palestine koja će u miru i sigurnosti postojati bok uz bok" s Izraelom.Nekolicina Romneyjevih savjetnika tvrdi kako su ove promjene stava odraz činjenice da se Romney prije kampanje nije istinski posvetio velikom broju spomenutih pitanja.

Tijekom ljeta se pojavio "unutarnji krug" vanjskopolitičkih savjetnika, kojemu je na čelu Richard S. Williamson, bivši dužnosnik u Reaganovoj administraciji. Drugi ključni igrač je Mitchell B. Reiss, veteran iz Romneyjeve kampanje 2008. godine. U radu te skupine sudjeluje i Liz Cheney, zaposlenica ministarstva vanjskih poslova u Bushevoj administraciji i kći bivšeg potpredsjednika Dicka Cheneyja. Cijelu skupinu nadgleda Kerry Healey, Romneyjeva bivša zamjenica dok je služio kao guverner Massachusettsa. Dvoje Romneyjevih savjetnika izjavilo je kako on u vanjskopolitičkim pitanjima nema tako izražene instinkte kao o gospodarskim pitanjima te da mu najbolje odgovara koncepcija "projekcije moći" i "ponovne uspostave globalnog gospodarskog rasta". No doima se kao da ga ne zabrinjava bi li glavni cilj na Bliskom istoku trebao biti širenje američke vrste sloboda ili puko upravljanje i sprečavanje uspona islamističkih vlada.

David E. Sanger

Komentirajte prvi

New Report

Close