Kineske su investicije u Europi u 2015. godini dosegle rekordne 23 milijarde dolara što je trećinu više nego godinu ranije. Bez obzira što se Kina na domaćem terenu borila s gospodarskim usporavanjem, ulagalo se u projekte diljem "starog kontinenta", uključujući i zemlje poput Norveške i Švicarske, pokazalo je izvješće odvjetničkog društva Baker & McKenzie i konzultantske firme Rhodium Group.
Prošle se godine američko gospodarstvo pokazalo manje atraktivnim od europskog, pa je Kina ondje uložila 15 milijardi dolara. Što je, opet, 17 posto više nego godinu ranije kad su Kinezi u SAD uložili 12,8 milijardi dolara. Što se eurozone tiče, u 2015. je vrijednost kineskih ulaganja skočila 37 posto na 17,1 milijardu dolara. Kineski se interes posebno korisnim pokazao za Italiju, jednu od slabijih karika eurozone, koja je kroz ulaganja i niz velikih poslova sklopljenih u turističkom i industrijskom sektoru popravila stanje u državnoj blagajni.
Samo dogovor sklopljen između talijanskog Pirellija i kineske ChemChine vrijedio je 7,9 milijardi dolara. "Iako se nalazimo u ekonomski turbulentnim vremenima, svjedočili smo kineskom povlačenju velikih poteza po Europi i Sjevernoj Americi", rekao je direktor Baker & McKenziea, Michael DeFranco, za The Financial Times. Kineske su kompanije najavile kako raspolažu s 70 milijardi dolara za nove akvizicijama, pa bi rekord iz 2015. u ovoj godini mogao biti i oboren.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu