U Srbiji se godišnje proizvede oko 60 milijuna litara rakije, a legalno se proda tek desetak posto, jer u Srbiji ima tek oko 300 registriranih proizvođača rakije, i preko 20 tisuća kotlova za pečenje rakije koji nisu registrirani. Legalizaciju nije potaknuo ni Zakon o proizvodnji vina i rakije usvojen 2009. godine, koji je pokušao uvesti reda, da svi plaćaju porez, imaju knjigovođu, uvedu HACPP standard, što proizvođačima predstavlja dodatan trošak na koji nisu spremni.
Zapravo, kako piše Telegraf, novi Zakon samo je povećao revolt malih proizvođača te smanjio boj registriranih proizvođača rakije koji je prijašnjih oko dvije tisuće smanjio na tek 300. Prema računici registriranih proizvođača rakije, "ilegalci" oštećuju proračun za čak 200 milijuna eura godišnje. Proizvođači traže da Zakon bude fleksibilniji, te da razlikuje male proizvođače od onih velikih, a u Privrednoj komori Srbije navode da bi izvoz rakije uz zaštitu geografske oznake mogao premašiti sadašnju vrijednost od 2,5 milijuna dolara.
U Komori ističu da je u lani proizvodnja rakije u Srbiji porasla za čak 29,6 posto, zbog rekordnog roda šljive od preko 650.000 tona, za razliku od 2012. kada je rod podbacio i bio svega 391.485 tona.
I u Hrvatskoj je proizvodnja rakije uglavnom u sivoj zoni. Carinska uprava u 2012. je privremeno oduzela 13 tisuća litara alkohola i alkoholnih pića, dok je u prvih šest mjeseci 2013. privremeno oduzeto nešto više od pet tisuća litara. Prekršitelji Zakona o trošarinama najčešće nisu bili prijavljeni u registar trošarinskih obveznika i nisu prijavili veličinu kotla u kojem je proizvedeno alkoholno piće, zatim nisu obračunali i platili trošarinu na kotao, ali i na proizvedenu rakiju.
Najčešći prekršitelji nisu podnijeli godišnje izvješće o količini proizvedene rakije za vlastite potrebe, zapremini kotla i obračunatoj trošarini i nisu obračunali i platili trošarinu na vrijeme. “Od 1. srpnja 2012. do 30. lipnja 2013. godine, obavljen je nadzor na 108 mjesta određenih kao tržnice. Rezultat je 107 otkrivenih slučajeva kršenja zakonskih odredbi, odnosno pokretanje prekršajnih ili kaznenih prijava. Prilikom nadzora uz ostalu robu privremeno je oduzeto 557 litara alkoholnih pića i 72 litre vina”, navodi Carinska uprava za Glas Slavonije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu