Smanjivanje razlika u plaćama na razinu koja postoji u Švedskoj uvećala bi vrijednost gospodarstava zemalja Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) za šest bilijuna dolara.
Kako pokazuje studija konzultantske kuće PricewaterhouseCoopers (PwC) koju prenosi Bloomberg, razlika u plaćama muškaraca i žena unutar OECD-a iznosi prosječnih 16 posto. Unutar te organizacije, najveća je razlika u Koreji gdje su muškarci plaćeni 37 posto bolje od žena, a u Švedskoj razlika iznosi tek 13 posto. Treba reći da je ukupno gledajući najveća spolna ravnopravnost po pitanju plaća u Luksemburgu gdje razlika iznosi svega četiri posto.
Kada bi sve članice OECD-a imale udjel zaposlenih žena na "švedskoj razini" od 61 posto, BDP članica OECD-a bio bi veći za 12 posto, odnosno za šest bilijuna dolara.
U apsolutnim iznosima najviše bi se uvećao američki BDP, za 1,8 bilijuna dolara, a u relativnom iznosu najviše bi koristi imali Italija i Meksiko kojima bi se gospodarstvo uvećalo za 27 posto.
Rast vrijednosti gospodarstva donijela bi povećana participacija žena na tržištu rada, poduzetništvo i pomicanje žena u plaćenije i bolje poslove. PwC smatra kako se razlika u plaćama može smanjiti kroz veću fleksibilnost za zaposlene žene, porodiljnim dopustom podijeljenim između oca i majke kao i većim proračunskim izdvajanjima za djecu i obitelji. Time bi majke bili motiviranije na povratak na posao.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu