Izravna strana ulaganja u rastuće države ove će godine pasti na najnižu razinu od početka globalne financijske krize 2008. godine.
Prema istraživanju Instituta za međunarodne financije (IIF) – skupine koja predstavlja više od 500 najvećih svjetskih banaka, hedge fondova i ostalih financijskih institucija – izravna ulaganja vjerojatno će dosegnuti 386 milijardi dolara. To je za trećinu manje nego prije tri godine te uvjerljivo najmanji iznos u poslijekriznom razdoblju, prenosi Wall Street Journal. Ovaj podatak još je jedan pokazatelj usporavanja ekonomske globalizacije, upozoravaju analitičari.
Naime, dobar dio država, suočen s anemičnom potražnjom iz inozemstva te nedostatkom političke volje za ekonomskim zaokretom, okreće se protekcionističkim mjerama kako bi oživjeli gospodarstva. To prije svega vrijedi za SAD. "Vjerojatnost strožijih trgovinskih režima ne smije biti podcijenjena", ističe IIF. No, minimalne promjene američke trgovinske politike mogu donijeti i dobrobiti globalnoj ekonomiji.
Investitori, prije svega američki, pokazuju veći oprez prema rizičnijim ulaganjima u inozemstvu nakon što je američka središnja banka započela podizati kamatne stope, a američka ekonomija počela snažnije rasti. Države koje su najranjivije na smanjenje stranih ulaganja su, prema sudu IIF-a, Kina, Brazil, Južna Koreja i Meksiko.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu