Kineske državne tvrtke koje bi zbog svoje veličine bile dominantne i na globalnom tržištu u pojedinim sektorima, zahvaća val promjena kojima vlada nastoji povećati im efikasnost uslijed prezaduženosti i neučinkovisti, te ih pripremiti da budu konkurentnije kad danas-sutra odluče izaći iz svog 'dvorišta' u svijet.
Spajanja i preoblikovanja se pokazuju za to optimalnim načinom, a jedno od velikih provest će i Shenhua Group, najveći kineski proizvođač i kopač ugljena, koji je najavio, piše Reuters, da će preuzeti China Guodian Group, jednog od pet vodećih kineskih proizvođača energije i njenog najvećeg distributera. U tom poslu vrijednom 278 milijardi dolara nastao bi najveći svjetski energetski servis koji bi funkcionirao pod imenom National Energy Group.
O planovima se nisu izražavali detaljnije u državnoj komisiji za nadzor poslovanja, dok je iz kompanije Shenhua Energy, koja je izlistana na burzi tek priopćeno da će njena tvrtka-majka 'apsorbirati" Guodian kao dio novoga poslovnog procesa. U protekle dvije godine, bilježe analitičari, službeni je Peking spojio 15 državnih poduzeća i sad ih u svom portfelju ima 103, s tim da bi ih, prema pisanju tamošnjih medija, na kraju, no ne zna se koji je to krajnji rok, trebalo biti oko 40. Nova energetska megatvrtka raspolagat će s instaliranim kapacitetima od 225 gigavata, čime bi s najviših pozicija svjetskih elektroenergetičara lako zbrisala francuski EDF i talijanski Enel.
"Ta bi kompanija ujedno bila i najveći svjetski proizvođač energije iz vjetra, s 33 gigavata kapaciteta, ali i najveći proizvođač ugljena", ističe Frank Yu, glavni konzultant Wood Mackenzieja za energetska pitanja u azijskopacifičkoj regiji. Kako navode upućeni, Guodian bi s podrškom Shenhue imao količinu ugljena koja bi mu pomogla upravljati varijabilnim kretanjima cijena te glavne sirovine, a dobio bi i pristup partnerovoj infrastrukturi željeznice, luka i pomorske flote. I Shenhua očekuje znatan efekt, budući da bi ulaskom u deal s obnovljivim izvorima smanjila svoju ovisnost o ugljenu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu