PwC: Predsjednici uprava manje optimistični u vezi svjetskog gospodarstva u 2015.

Autor: Poslovni.hr , 20. siječanj 2015. u 19:00
Foto: Reuters

Prvi put u zadnjih pet godina Sjedinjene Američke Države preuzimaju od Kine vodeće mjesto kao tržište s najvećim potencijalom za rast

Prema rezultatima 18. godišnjeg globalnog istraživanja mišljenja predsjednika uprava, koji je proveo PwC i u kojem je sudjelovalo više od 1300 predsjednika uprava, ove godine manji broj njih nego što je to bilo prošle godine smatra da će se gospodarski rast poboljšati u idućih 12 mjeseci, dok uvjerenje u njihovu sposobnost da će ostvariti rast prihoda u vlastitim kompanijama ostaje stabilno. Rezultati istraživanja objavljeni su danas prilikom otvorenja godišnjeg Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, u Švicarskoj. 

Svjetsko gospodarstvo
Predsjednici uprava su manje optimistični u vezi izgleda za rast svjetskog gospodarstva nego prošle godine. Njih 37 % smatra da će svjetsko gospodarstvo rasti u 2015, što je pad u odnosu na prošlogodišnjih 44%. Štoviše, 17% predsjednika uprava vjeruje da će doći do pada svjetskog gospodarstva, što je više nego dvostruko povećanje u odnosu na prošlogodišnjih 7%. Preostalih 44% očekuje da će gospodarski uvjeti ostati stabilni. Rezultati se značajno razlikuju po regijama. Tako su predsjednici uprava u istočnoj Aziji najoptimističniji u vezi svjetskog gospodarstva s 45% njih koji očekuju poboljšanje, a slijedi ih 44% s Bliskog Istoka i 37% iz Sjeverne Amerike. S druge strane, samo 16% predsjednika uprava iz srednje i istočne Europe očekuju poboljšanje gospodarske situacije. Predsjednici uprava s tržišta u razvoju poput Indije (59%), Kine (46%) i Meksika (42%) su optimističniji u odnosu na predsjednike uprava iz razvijenih tržišta poput SAD-a (29%) i Njemačke (33%). 

Rast prihoda 
Unatoč općenito negativnim očekivanjima za svjetsko gospodarstvo, predsjednici uprava ostaju uvjereni u daljnji rast vlastitih kompanija – ukupno njih 39% reklo je da su "vrlo uvjereni" da će prihodi njihove kompanije rasti u idućih 12 mjeseci. Taj postotak je isti kao prošle godine i neznatno veći od 36% u 2013. godini.  Predsjednici uprava u Istočnoj Aziji najviše vjeruju u rast prihoda (45%), što je otprilike isto kao i prošle godine. Bliski Istok je i dalje jedna od najoptimističnijih regija s 44% predsjednika uprava vrlo uvjerenih u rast prihoda, iako je to značajan pad s prošlogodišnjih 69%. Očekivanje rasta veće je u Sjevernoj Americi gdje je poraslo s 33% na 43%.

Predsjednici uprava u zapadnoj (31%) i srednjoj i istočnoj Europi (30%) su najmanje optimistični u vezi izgleda za rast njihovih kompanija. Gledajući pojedine zemlje, predsjednici uprava iz Indije su na vrhu liste s 62% njih vrlo uvjerenih u kratkoročan rast. Ostale vodeće zemlje uključuju Meksiko (50%), SAD (46%), Australiju (43%), Ujedinjeno Kraljevstvo i Južnu Afriku (39%), Kinu (36%), Njemačku (35%) i Brazil (30%). Među najmanje optimističnim zemljama su Francuska (23%), Venezuela (22%), Italija (20%), Argentina (17%) i Rusija na dnu liste sa samo 16% predsjednika uprava vrlo uvjerenih u rast prihoda u 2015. godini. To predstavlja pad s prošlogodišnjih 53% kada su ruski predsjednici uprava bili najoptimističniji u svijetu. Komentirajući rezultate Istraživanja, Dennis M. Nally, predsjednik Uprave PricewaterhouseCoopers International, ističe: "Svijet se suočava s značajnim izazovima: ekonomskim, političkim i društvenim.

Predsjednici uprava ostaju općenito oprezni u projekcijama za svjetsko gospodarstvo u narednom razdoblju, kao i za mogućnosti rasta vlastitih kompanija. Dok se čini da se neka zrela tržišta poput SAD-a polako oporavljaju, druga poput Eurozone i dalje se bore. Također, dok se neka tržišta u razvoju nastavljaju ubrzano širiti, druga usporavaju. Pronalazak prave strateške ravnoteže za očuvanje rasta na ovako promjenjivom tržištu i dalje je izazov." "Optimizam predsjednika uprava iz nacija koje proizvode naftu diljem svijeta je značajno pao kao rezultat značajnog pada cijene sirove nafte. Na primjer, ruski predsjednici uprava bili su najoptimističniji u prošlogodišnjem istraživanju dok su ove godine najmanje optimistični. Optimizam je pao i kod predsjednika uprava na Bliskom Istoku, u Venezueli i Nigeriji." 

Strategije rasta 
Predsjednici uprava rangiraju SAD kao njihovo najvažnije tržište za rast tijekom idućih 12 mjeseci, stavljajući SAD ispred Kine po prvi put otkako smo počeli postavljati ovo pitanje prije pet godina. Ukupno 38% predsjednika uprava kaže da je SAD među tri njihova najveća prekooceanska tržišta za ostvarenje rasta, dok ih je 34% za Kinu, 19% za Njemačku, 11% za Ujedinjeno Kraljevstvo i 10% za Brazil. Predsjednici uprava kažu da će primijeniti nekoliko poslovnih strategija kako bi ojačali svoje kompanije u nadolazećih 12 mjeseci. Ukupno 71% njih kaže da će smanjivati troškove, 51% će zasnovati strateške saveze ili zajednička ulaganja, 31% će eksternalizirati pojedine poslovne procese ili funkcije, a 29% će dovršiti domaća spajanja i preuzimanja što je porast s prošlogodišnjih 23%. 

Što najviše zabrinjava predsjednike uprava?
Prereguliranost tržišta ponovno je na vrhu liste razloga za zabrinutost, što je navelo 78% predsjednika uprava. To predstavlja porast od 6 postotnih bodova u odnosu na prošlu godinu te je najviša razina ikad u ovom istraživanju. Države u kojima je razina zabrinutosti oko prereguliranosti tržišta iznimno visoka su Argentina (98%), Venezuela (96%), SAD (90%), Njemačka (90%), Ujedinjeno Kraljevstvo (87%) i Kina (85%). Ostali razlozi za zabrinutost koje su naveli predsjednici uprava su dostupnost ključnih vještina (73%), fiskalni deficit i opterećenje dugovima (72%), geopolitička nesigurnost (72%), povećanje poreza (70%), cyber prijetnje i nedovoljna sigurnost podataka (61%) – što je značajan porast u usporedbi s 48% prošle godine – kao i društvena nestabilnost (60%), promjena obrazaca ponašanja kupaca (60%) te brzina tehnoloških promjena (58%). U svim se područjima podigla razina zabrinutosti predsjednika uprava u odnosu na prošlu godinu s iznimkom područja energetskih troškova gdje se zabrinutost smanjila na 59%. 

Konkurentsko okruženje 
Trećina predsjednika uprava je potvrdila da je njihova kompanija nedavno ušla ili razmišlja o ulasku u jednu ili više novih sektora u zadnje tri godine, a više od pola (56%) vjeruje da će organizacije pojačano konkurirati u novim sektorima u iduće tri godine. Predsjednici uprava smatraju da će se značajni konkurent pojaviti ili se može pojaviti u sljedećim sektorima: tehnologije (32%), maloprodaja i distribucija (19%) te komunikacije, zabava i mediji (6%). Predsjednici uprava stječu konkurentsku prednost kroz zajednička ulaganja, saveze i neformalne suradnje, surađujući s dobavljačima (41%), korisnicima/klijentima (41%) i znanstvenom zajednicom (41%). Glavni razlozi za suradnju su pristup novim korisnicima/klijentima, novim tehnologijama, novim tržištima i inovacijama. 

Rad s Vladom 
67% sudionika istraživanja smatra da bi glavni prioritet vladama trebalo biti osiguravanje konkurentnog i učinkovitog poreznog sustava. Međutim, samo je 20% predsjednika uprava reklo da je njihova država uspješna u stvaranju takvog sustava. Isto tako, 60% predsjednika uprava visoko cijeni pristup stručnoj radnoj snazi, ali samo njih 21% kaže da u njihovoj državi ima dovoljno stručne radne snage. Ostali prioriteti vlada po mišljenu predsjednika uprava su fizička infrastruktura (49%), kapital po povoljnoj cijeni (29%) i digitalna infrastruktura (28%). Jedna značajna tema – smanjenje rizika od klimatskih promjena – prioritet je za samo 6% predsjednika uprava. 

Digitalno doba 
Razvoj digitalnih tehnologija je potpuno promijenio način na koji kompanije posluju; 58% predsjednika uprava brine brzina kojom se tehnologije mijenjaju u usporedbi s 47% prošle godine. 81% predsjednika uprava smatra da su za njihovu kompaniju najvažnije mobilne tehnologije, a slijede rudarenje podataka i njihova analiza (80%), cyber sigurnost (78%), društveno omogućeni poslovni procesi (61%) i programska rješenja u oblacima (60%). Kompanije imaju najveću korist od digitalnih tehnologija u području operativne učinkovitosti (88%), podataka i analize podataka (84%) te iskustava korisnika (77%). "Predsjednici uprava znaju da se moraju znati prilagođavati značajnim i iznenadnim promjenama tehnologija i njihovih tržišta. Moraju pozicionirati tehnologiju u srž svog poslovanja kako bi stvorili vrijednost za svoje korisnike. Pronalaženje novog načina razmišljanja i poslovanja u novom konkurentskom okruženju je neophodno za uspjeh," – zaključuje Dennis Nally.

Raznolikost talenata i prilagodljivost 
Polovina predsjednika uprava diljem svijeta kaže da će povećati broj zaposlenika u idućih 12 mjeseci, dok njih 21% očekuje smanjenje (otprilike isto kao i prošle godine). U nastojanju da pronađu prave ljude, 81% predsjednika uprava kaže da traže širi raspon vještina. Gotovo dvije trećine kompanija u kojima rade ispitani predsjednici uprava (64%) imaju strategiju raznolikosti i uključivanja, ali gotovo trećina njih nema. Od onih koje imaju takvu strategiju, 85% njih kaže da im je to povećalo prihode.

Cjelokupno istraživanje s pripadajućim grafikonima može se preuzeti na www.pwc.com/ceosurvey

Komentirajte prvi

New Report

Close