Prvu srpsku TE nakon 30 godina grade Kinezi

Autor: Poslovni dnevnik , 28. lipanj 2015. u 22:00
EPS tvrdi da već provodi mjere za usuglašavanje s europskim direktivama o zaštiti okoliša

Radovi na bloku B3 u TE Kostolac počet će do kraja godine, a rok za završetak je pet godina.

Vlada Srbije uplatila je 105 milijuna dolara kineskoj kompaniji CMEC kao avans za izgradnju nove termoelektrane Kostolac B3. To je bio uvjet da radovi na prvoj elektrani u Srbiji koja će biti izgrađena nakon 30 godine, konačno počnu krajem ove godine, pišu Večernje novosti. Cijeli projekt vrijedan je ukupno 712 milijuna dolara, a razliku od avansa (608 milijuna dolara) kreditirat će CMEC.

 

712milijuna

dolara vrijedan je blok B3 u Kostolcu

Kredit ima rok otplate od 20 godina, s počekom od sedam godina i fiksnom godišnjom kamatom od 2,5 posto. "Nakon 30 i više godina imat ćemo prvi izgrađen energetski objekt u roku", rekao je premijer Srbije Aleksandar Vučić. Novi blok u termoelektrani Kostolac bit će snage 350 megavata, a kineski kredit iskoristit će se i za proširenje proizvodnih kapaciteta kopa Drmno, s devet na 12 milijuna tona ugljena godišnje. Rok za završetak izgradnje termoelektrane je pet godina, a kako je poček za kredit dvije godine duži, ideja je da novi blok dijelom i sam sebe isplaćuje – ako na vrijeme počne s proizvodnjom električne energije.

 

2,5posto

fiksna je godišnja kamata kineskog kredita

Standardi Unije
Srbija nema obvezu da do 2023. godine zatvori nijednu termoelektranu zbog ekoloških razloga, a Elektroprivreda Srbije (EPS) već provodi niz projekata kojima će rad termoelektrana biti usaglašen s europskim direktivama, rečeno je Tanjugu iz EPS-u. U skladu s odlukom Ministarskog savjeta Energetske zajednice (EZ), prije 2023. godine ne postoji obaveza gašenja termo blokova koji nisu usklađeni s direktivom o velikim ložištima – koja to traži.

 

12mil.

tona ugljena godišnje vadit će se iz kopa Drmno

Reakcija je to EPS-a na istraživanju zaklade Mreža za promjene jugoistočne Evrope, u kojoj se navodi da bi u zemljama regije, zbog zastarjelosti i nezadovoljavanja standarda Europske unije, trebalo zatvoriti (ili obnoviti) čak 13 termoelektrana.Od toga, u Srbiji bi, kako se navodi u istraživanju, trebalo obnoviti ili zatvoriti pet termoelektrana, a u razdoblju od 2025. do 2030. riječ je o TE Morava, Kostolac, Nikola Tesla i Kolubara, dok je u TE Kosovo rok za zatvaranje tri bloka 2020. godina, a za preostala dva 2025. godina.U EPS-a tvrde da će novi blok TE Kostolac, nazvan B3, koji će graditi kineska kompanija CMEC, biti u potpunosti usklađen s europskim direktivama. 

 

5godina

rok je za završetak gradnje bloka B3

Smanjenje štetnih emisija
U EPS-u ističu da su već realizirali niz projekata u vezi sa smanjenjem emisija dušikovih oksida i sumpordioksida iz termoelektrana. Elektrofilteri su ugrađeni na 13 EPS-ovih termo blokova zbog smanjenja emisije pepela, a u tijeku je ugradnja elektrofiltera na još jednom bloku.Kada je riječ o dušikovim oksidima, denitrifikacija je provedena na tri bloka, a bit će realizirana i na preostalih pet blokova snage veće od 300 megavata. Za smanjenje sumpornih oksida započeti su projekti na dva bloka u termoelektrani Kostolac B, a planovi postoje i za šest blokova snage veće od 300 megavata. 

Projekt vrijedan 110 mil. dolara

Revitalizacija produžuje rad blokova u Kostolcu

Početkom ove godine završena je revitalizacija bloka B1 u termoelektrani Kostolac B i taj je energetski blok priključen na mrežu Elektroprivrede Srbije. Obnova bloka B1 realizirana je također u suradnji s kineskom kompanijom CMEC, u sklopu prve faze kreditnog aranžmana s Kinom, a vrijednost projekta je 110 milijuna dolara. Nakon revitalizacije blok B1 će raditi punom snagom od 350 megavata, a obnovom je omogućeno da taj blok radi još dvadesetak godina.

Komentirajte prvi

New Report

Close