Prvu petoletku unajmit će 730 bivših radnika

Autor: Poslovni dnevnik , 27. prosinac 2015. u 22:01
Kompanija će započeti raditi bez naslijeđenih obveza kada je unajme bivši radnici PD

Radnici Prve petoletke uložit će po 500 eura od otpremnina za najam tvornice u kojoj su radili.

Da je i stečaj rješenje uvjerit će se najmanje dvije srpske kompanije s popisa 17 strateških poduzeća čije će sudbine biti razriješene do kraja godine, pišu Večernje novosti. U stečaj će Grupa Zastava vozila i Prva iskra Barič, dok će Tvornica maziva tražiti novu priliku kroz unaprijed pripremljen plan reorganizacije (UPPR).

Prvu petoletku unajmit će konzorcij bivših radnika, dok će PKB Beograd do kraja godine na natječaj za prodaju, tako da će pod zaštitom države do kraja svibnja ostati još 10 poduzeća. Kada je riječ o metalnoj industriji Prva petoletka iz Trstenika, koja je svojevremeno zapošljavala oko 2000 radnika, 730 bivših radnika će u Agenciji za privredne registre upisati novi konzorcij. Svaki do njih uložit će po 500 eura osnivačkog kapitala od novca kojeg su uzeli za otpremnine i time će se riješiti pitanje sedam povezanih i dva osamostaljena poduzeća iz Trstenika.

 

246tvrtki

iz paketa za privatizaciju nije prodano

Protivljenje općine Trstenik
"Socijalni program je uzelo 1500 od ukupno 1600 zaposlenih. Samo četiri radnika se nisu izjasnila za taj program, a još stotinjak nije ispunjavalo uvjete da ga dobije. Konzorcij je formiralo nas 730, a ideja je da zakupimo tvornicu, prostor i strojeve te nastavimo s proizvodnjom. Kompanija će započeti raditi bez naslijeđenih obveza i time ćemo premostiti razdoblje do privatizacije. Rješenje Prve petoletke ići će procedurom koju predviđa zakon. Na tom programu radimo već dva mjeseca s konzultantima i predstavnicima Ministarstva gospodarstva", rekao je za Večernje novosti Ljubisav Panić, direktor Holdinga.

Međutim, Miroslav Aleksić, predsjednik općine Trstenik, zatražio je objašnjenje izjave srpskog ministra gospodarstva Željka Sertića da će "tri Petoletke" preuzeti radnici. U otvorenom pismu navodi kako očekuje da se odmah obustave svi procesi koji se u ovom trenutku odvijaju u vezi sa socijalnim programom i pokretanjem predstečajnog postupka.

"Želimo vjerovati da pod pojmom preuzimanja Prve petoletke od strane radnika, ne podrazumijevate preuzimanje od strane sadašnjih direktora koji osnivaju privatne tvrtke i koji imaju namjeru ući u zakup Prve petoletke. Želimo vjerovati da pod pojmom 'tri Petoletke', vi zapravo mislite na Prvu petoletku iz Trstenika kao najvećeg proizvođača hidraulike i pneumatike na Balkanu i da je u pitanju samo tehnička pogreška, a ne nedovoljno poznavanje vlastitog resora", navodi Miroslav Aleksić, ističući spremnost lokalne vlasti da se odrekne potraživanja od tvornice zbog očuvanja radnih mjesta i kompanije.

Zakon tjera u stečaj
S druge strane, deseci poduzeća silom zakona otići će u stečaj jer nisu našla kupca. Prema podacima Agencije za privatizaciju, nije prodano 246 tvrtki, a ona koja su društvena od 1. siječnja više ne mogu postojati. Agencija za privatizaciju pokrenut će stečaj kako bi se taj proces okončao. Među njima je i Zastava grupa, ali nada nije izgubljena za sve članice grupe. Nadležni tvrde da postoji zainteresirani kupac za pogon u Somboru, Zastava specijalni automobili, koji bi tvrtku kupio iz stečaja. 

Ostaju zaštićeni

RTB Bor najveći problem

Zaštitu države od prisilne naplate vjerovnika do kraja svibnja 2016. godine imat će još deset srpskih kompanija. To su pribojski FAP, Petrohemija, Yumko, Trayal, Galenika, Politika, Ikarbus i Tvornica kabela Jagodina, a najkrupniji zalogaji za državu bit će RTB Bor i Resavica. "Kada govorimo o privatizaciji, ovu godinu smo počeli s više od 500 neriješenih poduzeća a završavamo s njih deset", rekao je ministar gospodarstva Željko Sertić za RTS.

Komentirajte prvi

New Report

Close