Prozor u njegov vlastiti svijet

Autor: The New York Times , 28. listopad 2012. u 22:00
William Christie

Američki glazbenik obnovio francuski repertoar.

William Christie uspio je spojiti svoje zvanje i ljubav. Nakon što je osnovao jedan od ponajboljih baroknih orkestara na svijetu, njegovu glazbu doveo je ovamo, u svoj izvanredni vrt, kojega oblikuje i njeguje posljednjih 30 godina.

Taj vrt u kojemu se miješaju formalnost i maštovitost francuska vlada proglasila je spomenikom povijesne baštine. To je prvi put od Givernyja Claudea Moneta da je neki vrst službeno uvršten u baštinu za vrijeme života njegova stvaratelja. Za Christieja i nekolicinu bliskih prijatelja to je "tajni vrt", u kojemu pronalazi utjehu privatnosti tijekom života ispunjenog putovanjima i nastupima. Polovicu vremena provodi na putu, kao dirigent i glazbenik u orkestru Les Arts Florissants kojega je osnovao 1979. godine te kao profesor na glazbenoj akademiji Juilliard u New Yorku i na drugim ustanovama. Istodobno osmišljava nove zamisli za svoj vrt koji se prostire preko 15 hektara. Vrt se sastoji od različitih stilova i dijelova. Tu je primjerice formalni barokni dio, kao i figuralno uređeni teatar u obliku pagode, a svi su dijelovi osmišljeni kao žive pozornice za nastupe. No tek ove godine ondje se održao prvi glazbeni festival. Nekoliko dana u rujnu Christie je sa svojim orkestrom ondje izvodio izvatke iz Handela, Charpentiera, Corellija, Couperina i drugih. "Ideja o stvaranju vlastitog svijeta vrlo je važna. Stoga sam se oduvijek nećkao" u vezi otvaranja svojega vrta neznancima", kaže Christie.

"Ovaj vrt obilježava određena barokna pretjeranost, ekstravagancija, a time sam se jako dugo bavio, pa sam, kada je sve poprimilo donekle zadovoljavajući oblik odlučio otvoriti ga za javnost."Rođen u gradu Buffalou u američkoj saveznoj državi New York, William Christie u Francusku je došao 1970. ne bi li izbjegao odlazak u rat u Vijetnamu. Kao čembalist s diplomom s Yalea dobio je ugovor na BBC-ju i korijene pustio u Francuskoj. Ovdje je postao slavna ličnost koja je vratila Francuzima njihov barokni repertoar. Christiejev vrt sastoji se od palete zelene boje koja se temelji na četiri osnovne biljke: tisi, grabu, šimširu i lipi, kaže John Hoyland, savjetnik za uređenje vrtova. "No lepeza zelenih boja i njihova živost, način na koji se povjetarac kreće kroz krošnje, svjetlo, sve je to veličanstveno", dodaje. Jedna od Christiejevih bliskih prijateljica i sponzor Dena Kaye kaže kako je "vrlo značajno to što je odlučio svoj vrt ispuniti glazbom, za njega je to prava prekretnica".

Steven Erlanger

Komentirajte prvi

New Report

Close