Protein galanin potvrđen kao nada za oboljele od neizlječive multiple skleroze

Autor: Marina Biluš , 30. kolovoz 2009. u 22:00

Od multiple skleroze u svijetu boluje oko dva milijuna ljudi, a u Hrvatskoj oko tri tisuće

Nade koje stručnjaci za podmuklu neurološku bolest multiplu sklerozu već dvije godine polažu u protein galanin i njegovu ulogu u zaštiti stanica živčanog sustava dobile su još jednu konkretnu potvrdu. Studija Sveučilišta u Bristolu pokazala je da povećana razina tog proteina može zaštititi mozak od multiple skleroze – najčešće kronična demijelinizacijska bolesti koja pogađa uglavnom mlade ljude, a medicina joj do danas nije otkrila pravi uzrok niti lijek.

Eksperimenti su provođeni na miševima, a dokazali su da su životinje s visokim razinama galanina razvile potpunu imunost na multiplu sklerozu. Testiranje uzoraka mozga oboljelih od te bolesti pokazali su da su razine galanina iznimno povećane na lezijama u mozgu karakterističnim upravo za multiplu sklerozu. Galanin je stoga ostao velika nada za razvoj novih lijekova. Potraga za novim oblikom lijeka intenzivna je zato što multiplu sklerozu za sada nije moguće izliječiti, već se lijekovi koriste kako bi se smanjio broj oštećenja na mozgu kao i broj samih napadaja. O uspješnosti novih lijekova dovoljno govori podatak da se, primjerice, do 2000. dobrim rezultatom terapije smatralo smanjenje broja napadaja za 30%, a lezija za 70%, dok današnji lijekovi broj napadaja umanjuju za čak 60 do 70%, a oštećenja u mozgu smanjuju se i za 90%. Od multiple skleroze u svijetu boluje oko dva milijuna ljudi, a u Hrvatskoj oko 3000. Jedan od najpriznatijih svjetskih stručnjaka na području dijagnosticiranja i liječenja te bolesti upravo je Hrvat. Riječ je o Roberu Živadinovu, specijalistu neurologije i stručnjaku za magnetsku rezonanciju – presudnu dijagnostičku metodu za otkrivanje multiple skleroze. Rođeni Riječanin došao je do pionirskih spoznaja o toj bolesti, a na temelju njegovih znanstvenih radova u svijetu je pokrenuto najmanje 15 kliničkih istraživanja. Živadinov je razvio novu tehniku kvantifikacije magnetske rezonancije kojom je moguće mjeriti atrofiju mozga. Sa svojim je timom prvi dokazao da multipla skleroza zahvaća i sivu moždanu masu iako se do 2001. smatralo da je riječ o oštećenju isključivo bijele mase. Upravo je ovaj svjetski autoritet potvrdio golem interes koje farmaceutske kompanije usmjeravaju na otkrivanje lijekova za multiplu sklerozu. Prema njegovim riječima, novac koji se ulaže u istraživanja na području multiple skleroze gotovo je jednak iznosu koji se troši za istraživanja svih ostalih neuroloških bolesti zajedno. Samo 2007. u svijetu se obavljalo barem 150 takvih istraživanja.

Međunarodni autoritet

Robert Živadinov
Međunarodna karijera Roberta Živadinova započela je 1993. u Trstu kada je na tamošnjoj Klinici za neurologiju osnovao Centar za analizu magnetske rezonancije. Deset godina poslije imenovan je šefom Centra za analizu magnetske rezonancije Jacobsonova instituta u Buffalu i tako postao jedan od najmlađih svjetskih liječnika na poziciji ravnatelja nekoga vrhunskog medicinskog centra.

Komentirajte prvi

New Report

Close