Propao je pokušaj američkog proizvođača procesora i prateće opreme Nvidia u preuzimanju britanskog ARM-a, tvrtke koja se bavi dizajniranjem procesorske arhitekture što je trebalo biti najveće preuzimanje u povijesti te industrije.
Regulatori u SAD-u, Velikoj Britaniji i Europskoj uniji (EU) izrazili su zabrinutost zbog mogućeg utjecaja na konkurente u globalnoj industriji poluvodiča koja se ionako suočava s nestašicom, a s ovim bi preuzimanjem, kako tvrde, porasle cijene i potrošači ne bi imali toliko velik izbor.
Nepravedna prednost
Vrijednost preuzimanja ARM-a od trenutnog vlasnika, japanske tehnološke grupacije SoftBank, procjenjivala se u rujnu 2020. godine kada je ugovor objavljen na 40 milijardi dolara, no kako su Nvidijine dionice porasle, povećao se na 66 milijardi dolara.
Dosad najveće preuzimanje u industriji procesora trebalo je Nvidiji dati kontrolu nad ARM-om čija se tehnologija nalazi u većini mobilnih uređaja u svijetu. No, od početka su nailazili na otpor.
Kupnji se, naime, usprotivilo nekoliko velikih tehnoloških kompanija koje se oslanjaju na ARM-ov dizajn čipova, a koje su usto i njegovi su strateški partneri, uključujući Qualcomm i Microsoft koji su upozorili da bi preuzimanje moglo spriječiti ARM u licenciranju čipova.
Tvrdili su i da bi Nvidia dobila nepravednu prednost ako bi prva imala prava na ARM-ovu tehnologiju. To je zabrinulo i regulatore koji su iskazali nepovjerenje u Nvidijine tvrdnje da će ARM nastaviti poslovati kao i dosad.
Iz Nvidije i SoftBanka odustali su od izvršenja ugovora zbog, kako su naveli, “značajnih regulatornih izazova koji sprječavaju provedbu transakcije, unatoč naporima obiju strana u dobroj vjeri”.
SoftBank grupacija dobit će odštetu u iznosu 1,25 milijarde dolara za neizvršen ugovor o prodaji, no Japanci su najavili prodaju svog udjela na burzi.
Neuspjeh ugovora potresao je menadžment u ARM-u gdje je glavnog izvršnog direktora Simona Segarsa zamijenio Rene Haas, šef odjela za intelektualno vlasništvo, koji bi britanskoj tvrtki trebao pomoći u pokretanju procesa uvrštenja dionica na burzu prije ožujka 2023. godine.
Haas je izjavio, piše Reuters, da su uzbuđeni što će ponovno poslovati kao burzovno uvrštena tvrtka.
Strateško bogatstvo
U Velikoj Britaniji, gdje političari ARM smatraju “strateškim nacionalnim bogatstvom”, pozornost će se preusmjeriti na to hoće li tvrtka dionice uvrstiti u Londonu. Međutim, ljudi bliski SoftBanku otkrili su za Financial Times da bi radije uvrstili ARM u New Yorku i da će se oduprijeti državnom pritisku.
Ističu kako američka tržišta pripisuju više vrijednosti dionicama tehnološkog sektora, čak i nakon nedavne rasprodaje. Haas je u intervjuu za FT rekao da nisu donesene odluke o tome gdje će ARM biti uvršten i hoće li SoftBank i dalje imati većinski udio nakon uvrštenja dionica na burzu.
Nvidia je britanskim političarima ranije tvrdila da je u najboljem položaju pružiti financijsku potporu ARM-u u širenju na nova tržišta. Haas smatra da će IPO dati ARM-u “priliku da prikupi nešto novca, što je uvijek dobra stvar”.
Kirk Boodry, analitičar tehnološkog sektora u tokijskoj tvrtki Redex Holding, dodao je da je glavni problem bio utjecaj koji je IPO imao na bilo kakve otkupe dionica SoftBanka, “jer se činilo da je prodaja ARM-a primarni izvor novih sredstava”.
Dionice SoftBanka u utorak su pale za 0,9 posto na 5302 jena. Tehnološki konglomerat priopćio je u utorak da je ostvario neto dobit od nešto više od 250 milijuna dolara za tromjesečje koje je završilo u prosincu nakon što su rasprodaja globalnih tehnoloških dionica i regulatorni udar u Kini opteretili mnoge njegove tvrtke unutar Vision Funda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu