Kao deus ex machina pojavila se ruska kompanija Aquaterra solutions koja je otkupila natječajnu dokumentaciju od Općine Budva i time pokazala da je zainteresirana za izgradnju velikog zabavnog i vodenog grada, te zakup zemlje na brdu Topliš iznad Budve, što bi moglo spasiti projekt koji je započet još 2006. godine.
Trebao je to biti prvi tzv. vodeni grad na Jadranu za koji je tadašnji crnogorski ministar turizma Predrag Nenezić položio kamen temeljac, ali od svega je ostala samo računalna animacija, pišu podgoričke Vijesti.Predstavnici kompanije Aquaterra solutions, koja je registrirana u Podgorici za djelatnost zabavnih i tematskih parkova, a iza koje stoje ruski poduzetnici, još ranije je pismom namjere najavila lokalnoj upravi da želi zakupiti zemlju na Toplišu, i za dva milijuna eura otkupiti opremu za Vodeni grad, koja je u vlasništvu općine Budva. Prema podacima iz središnjeg registra gospodarskih subjekata kompanije Aquaterra solutions osnovale su tvrtke Brockhampton investments limited i Avanti. Međunarodni natječaj za zakup atraktivnog zemljišnog kompleksa od četiri hektara, iznad diskoteke Top Hill, raspisan je za razdoblje od 30 godina.
30godina
zakupac će koristiti općinsku zemlju u Budvi
Natječajem koji je otvoren do 8. prosinca, predviđeno je davanje u zakup zemljišnog kompleksa od 41.889 četvornih metara za gradnju Vodenog grada, kao i prodaja opreme španjolskog proizvođača Action waterscapes S.L. koja je predviđena za ugradnju i montiranje u zabavni park. Najmanja cijena zakupa općinske zemlje je 238.000 eura, a opreme dva milijuna eura.U natječaju je navedeno da se mora dostaviti ponuda za "financiranje, projektiranje, opremanje, održavanje i upravljanje zabavnim vodenim parkom, idejni projekat koji uključuje implementaciju postojeće opreme i izgradnju sportsko-rekreativnih i turističkih objekata parka". Raniji planovi predviđali su izgradnju nekoliko bazena s pratećim sadržajima kao što su kafići, restorani, tuševi i garderobere. Bazene koji bi trebali zauzeti 2900 četvornih metara dopunjavaju brojne vodene atrakcije, dok će bazeni namijenjeni djeci biti odvojeni.
Budva je sedam godina plaćala ležarinu za opremu za Vodeni grad koja je uskladištena u terminalu barske luke, a preostali dug iznosi 300 tisuća eura.Nakon što je gradnja Vodenog grada propala, a ciparska kompanija Numerico trading limited iza koje se zapravo stajali crnogorski poduzetnici, izašala iz projekta, općini Budva ostao je kredit od 1,6 milijuna eura i oprema. U međuvremenu, općina Budva je pregovarala s ruskom kompanijom Mirax koja je tada započela izgradnju naselja na Zavali, da oni preuzmu projekt vodenog parka.Rusi su prihvatili ponudu, ali na brdu Topliš otvorili su samo diskoteku Miracle lounge koju su nakog godinu dana napustili.Crnogorski specijalni tužitelj za borbu protiv organiziranog kriminala prije tri godine preuzeo je potpunu dokumentaciju vezanu uz posao Budve s ciparskom kompanijom, ali kako se to često događa u zemljama u regiji do sada nije pokrenuta nikakva istraga.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu