Udjel nuklearne energije u globalnoj opskrbi energijom na najnižoj je razini od 1980-ih godina, nakon što su japanski reaktori prekinuli s radom poslije katastrofe u Fukushimi, a mogao bi i dodatno pasti ne budu li izrađena nova velika postrojenja.
Ta prognoza jedan je od glavnih zaključaka izvješća o statusu svjetske nuklearne industrije u 2014., kojeg je agencija Reuters dobila na uvid prije službene objave.
Izvješće ocrtava sumornu sliku u nuklearnoj industriji, više od tri godine nakon što su se rastopila tri reaktora u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi poslije razornog potresa i tsunamija.
Rastući troškovi, odgađanja izgradnje, protivljenje javnosti i starenje reaktora otežat će zaokretanje trenda smanjivanja udjela nuklearne energije u globalnoj energetskoj opskrbi, čak i nakon što su dva reaktora u Japanu dobila ranije ovog mjeseca privremeno odobrenje za ponovni rad.
Broj operativnih nukelarnih jedinica u svijetu je smanjen na 388, što je za 50 manje u odnosu na vrhunac zabilježen 2002., navodi se u izvješću. Udjel nuklearne energije u globalnoj energetskoj proizvodnji pao je na 10,8 posto, što je najniža razinu od 1980-ih. Usporedbe radi, 1996. godine iznosio je 17,6 posto.
U izvješću se također ukazuje na kašnjenje projekata izgradnje, čak i u Kini čija vlada uvelike zagovara nuklearnu energiju, kojom želi zamijeniti elektrane na ugljen.
Od 67 reaktora koliko ih je bilo u izgradnji u srpnju 2014. na globalnoj razini, barem 49 kasni s realizacijom, a osam je u izgradnji već 20 godina, navodi se u izvješću. Prosječna starost reaktora također je porasla, sada premašuje 28 godina, dok više od 170 jedinica, odnosno 44 posto od ukupnog broja, radi već više od 30 godina.
"Više od 200 reaktora moglo bi biti ugašeno u iduća dva desetljeća", navodi Tatsujiro Suzuki, bivši potpredsjednik japanske komisije za atomsku energiju. "Ako tempo nove izgradnje ne bude pratio tempo gašenja, jasno je da će udio nuklearne energije brzo padati".
Obnovljivi izvori energije zauzimaju sve veći udio u energetskoj opskrbi, navodi se nadalje u izvješću. Instalirani solarni kapaciteti u Kini premašili su operativne nuklearne kapacitete, dok je u Španjolskoj u 2013. proizvedeno više energije iz vjetra nego iz bilo kojeg drugog izvora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu