Britanski proizvođač naoružanja BAE Systems izborio je posao stoljeća u Australiji nadmašivši španjolskog i talijanskog konkurenta, Navantiju i Fincantieri. Australska vlada krajem prošloga tjedna je objavila da je BAE Systems dobio ugovor gradnje nove flote fregata za ratnu mornaricu vrijedan čak 26 milijardi američkih dolara.
Gradnja za dvije godine
U australskoj mornarici nova će klasa zamijeniti osam brodova klase Anzac koji su u službi od 1996. godine. Gradnja započinje za dvije godine, a prvi primjerak ući će u operativnu službu krajem idućeg desetljeća. Devet raketnih fregata temeljenih na projektu Type 26 koji BAE isporučuje i britanskoj mornarici gradit će se se u Adelaideu u državnom brodogradilištu ASC Shipbuilding i nosit će naziv klasa Hunter. Tijekom programa ASC Shipbuilding postat će podružnica BAE Systemsa.
Australija će zadržati udjel u brodogradilištu, a nakon isteka programa vratit će punu vlasničku kontrolu. Vlada premijera Malcolma Turnbulla priopćila je da ovime Australija dobiva jedan od najnaprednijih protupodmorničkih brodova na svijetu. Ministar financija Mathias Cormann kazao je kako će nabava novih fregata stvoriti 4000 radnih mjesta u australskom gospodarstvu te pružiti tvrtkama niz mogućnosti poslovne suradnje na lokalnom i globalnom planu.
Enormni poticaj
Slično misle i u Londonu. Premijerka Theresa May izjavila je da će izvoz britanskih brodova dati “enormni poticaj” britanskom gospodarstvu te je ovaj ugovor navela kao primjer mogućnosti koje se pružaju nakon britanskog izlaska iz članstva u Europskoj uniji u ožujku iduće godine.
“Uvijek smo bili jasni u stavu da napuštajući EU imamo priliku graditi bliske odnose sa saveznicima kao što je Australija. Ovaj ugovor je savršena ilustracija da vlada upravo to radi”, izjavila je May, a prenosi The Guardian. Izvršni direktor BAE Systemsa Charles Woodburn izjavio je kako je pobjeda na natječaju ojačala poziciju kompanije kao “vodećeg proizvođača složenih mornaričkih platformi”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu