Novinar slovenskog dnevnika Finance napisao je otvoreno pismo slovenskoj premijerki Alenki Bratušek nakon što je predstavila program izlaska iz velikih financijskih problema u koje je upala susjedna zemlja. Alati su poznati i građanima Hrvatske, budući da između ostalog predviđaju krizni porez na neto plaće, što je svojedobno napravila i bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor. Njegovo pismo uz dozvolu kolega iz Financi prenosimo u cijelosti:
"Priznajem da mi već pomalo loše sjedaju petogodišnje debate o tome kako slovenski vlak izvući iz blata. Još više mi smeta što se ništa ne miče. Nema svjetla na kraju tunela. U pet su se godina prilagodili i poduzeća i ljudi. Država, čini se, ostaje ukopana na mjestu poput nespretnog slona.
Zašto ne bi jednom jasno priznali, "OK, gluposti su napravljene, šteta se broji u milijardama, treba platiti, pomalo smo svi krivi – netko više, netko manje". Ne. Umjesto toga svaki dan tražimo nove vanjske neprijatelje (ovoljetni hit će očito biti špekulanti), koje krivimo za sve probleme naše države. U vrtlogu različitih mudrosti je izronio prijedlog o uvođenju kriznog poreza na neto plaće. Porezne batine. Koliko će biti bolne, još uvijek nije potpuno jasno, govori se od jedan do četiri posto.
Dodatni teret na plaće je uvijek neugodan (utječe na kupovnu moć, u poduzećima se pojavljuju zahtjevi za većim plaćama), a država očajnički treba novac. Dobro, ako smo već otišli tako daleko – osobno sam spreman godinu dana davati u proračun deset posto svoje plaće. Ako će to jamčiti da će se nešto promijeniti. Na bolje. Uvjeren sam da bi ljudi koji bi davali jednak postotak plaće, u tom slučaju napravili isto s jednakim oduševljenjem. Spreman sam pomoći ako:
1. Jasno kažete što želite učiniti s tim novcem. Dakle, da predložite plan koliko novca ćete tim akcijama prikupiti i kako ćete ga upotrijebiti.
2. U srpnju snizite svoje (zakonodavnoj, sudskoj i izvršnoj vlasti) plaće za deset posto. Dajte primjer.
3. Sindikatima poručite da su višegodišnji pregovori o smanjenju plaća u javnom sektoru gotovi, plaće smanjite odmah, nove pregovore ćete lako započeti nakon izvršenja te odluke.
4. Započnite postupak prodaje najmanje tri poduzeća u (para)državnom vlasništvu i završite to u godinu dana.
5. Zaustavite besmilene državne intervencije, kao što je predviđena gradnja novog Primorja – ako netko želi graditi na državnom trošku, neka uloži svoj, a ne državni novac.
6. U poduzećima, koja ne možete prodati i koja će ostati u državnim rukama, osnujte nadzorne odbore koji će moći, na primjer, spriječiti nastanak Cimosa. Nedopustivo je da država mora spašavati poduzeće u kojemu su nadzornici gledali u tišini (možda i zapljeskali) kako Franc Kraševec daje desetmilijunsku posudbu lokalnom rukometnom klubu i jamstva za kredite Zdenka Pavčka. Takvi nadzornici nemaju što tražiti u državnim poduzećima, kao što članovi uprave i nadzornih odbora moraju početi odgovarati svojim novcem.
7. Uklonite sve birokratske gluposti (ispunjavanje papira za uspon na ljestvama, propisivanje količine prostora za stol u kafiću…), prikupili smo hrpu takvih u članku "Zašto se u Sloveniji davi poduzetnika", i tako dozvolite poduzećima da prodišu.
8. Postavite jasna pravila igre, sankcionirajte prevarante i napravite takvo poslovno okruženje u kojemu ste i sami spremni uložiti novac.
Ako sam dobro shvatio, za sanaciju bankovnog sustava, koja mora biti vaš prioritet, dovoljno je godinu dana. Program koji ste sinoć predstavili vrhu koalicije nije me uvjerio, no unatoč svemu: prihvaćate li izazov?"
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Sve na ovom svijetu može propasti ali banke se spasiti moraju….
Uključite se u raspravu