Proboj DeepSeeka natjerao Trumpa na ultimativnu poruku svojim ‘teškašima’: ‘Prestanite bacati milijarde i dođite do pametnih rješenja’

Autor: T. I. , 28. siječanj 2025. u 10:14
FOTO: REUTERS/Brian Snyder

“Ovo je pozitivan razvoj i budilica za naše industrije,” poručio bivši predsjednik nakon što je kineski startup pokazao put do jeftinije umjetne inteligencije

Američki predsjednik Donald Trump osvrnuo se u ponedjeljak na impresivan iskorak kineskog DeepSeeka koji je srušio burze i potopio dionice američkih tehno divova. Kinesko dostignuće, prema Trumpu, trebalo bi poslužiti kao katalizator američkim tvrtkama u razvoju umjetne inteligencije. „Lansiranje DeepSeeka, umjetne inteligencije iz kineske tvrtke, trebao bi biti poziv na buđenje za naše industrije i ukazati na to da se moramo usredotočiti na nadmetanje kako bismo pobijedili“, rekao je Trump u Floridi, prenosi Reuters.

Referirajući se na svoje razgovore s kineskim čelnicima, Trump je istaknuo kako i oni priznaju da SAD ima “najbriljantnije znanstvenike na svijetu”. Sugerirao je da bi američke kompanije mogle slijediti kineski primjer u razvoju pristupačnije AI tehnologije. “Amerika je uvijek predvodnik u inovacijama. Uvijek smo prvi. Zato vjerujem da je ovo prilika – umjesto milijardi i milijardi dolara, uložit ćete manje za, nadamo se, jednako kvalitetna rješenja,” zaključio je Trump.

Foto: REUTERS

DeepSeek je, naime, potaknuo na dramatično preispitivanje ulaganja u umjetnu inteligenciju diljem svijeta, osim možda u Kini. Niskobudžetni model ove startup kompanije pokazuje inovativnost zemlje. Ipak, istovremeno ukazuje na to kako američke zabrane na visokotehnološke čipove usporavaju drugu najveću svjetsku ekonomiju u globalnoj tehnološkoj utrci. Za Peking, najpametniji put prema naprijed jest nastavak ulaganja u razbijanje zapadnog monopola na napredne poluvodiče.

Tvrtka iz Hangzhoua šokirala je svijet svojim novim modelom R1, koji je jednako moćan kao ponude kompanija poput OpenAI-a i Mete, ali je znatno jeftiniji za korištenje, barem prema trenutačno dostupnim podacima koje sami objavljuju. DeepSeek-R1, predstavljen prošlog tjedna, 20 do 50 puta je povoljniji za korištenje od OpenAI-ovog o1 modela, ovisno o zadatku, prema objavi na službenom WeChat profilu DeepSeeka, izvještava Reuters.

Dok su investitori analizirali implikacije jeftine umjetne inteligencije, što je samo u slučaju proizvođača čipova Nvidia rezultiralo gubitkom gotovo 600 milijardi dolara tržišne vrijednosti, američki dužnosnici preispitali su učinkovitost tehnoloških sankcija Washingtona s ciljem usporavanja napretka Kine u industriji. Neki su pozvali novu administraciju Donalda Trumpa da dodatno pooštri izvozna ograničenja.
Ključno će biti kako će republikanski predsjednik, koji je u ponedjeljak DeepSeekov model nazvao “pozivom na buđenje” za svoju zemlju, odgovoriti. S jedne strane, proboj DeepSeeka sugerira da su sankcije ubrzale kreativnost u Kini, jer su tvrtke poput Huaweija i Alibabe osmislile inovativne načine da zaobiđu ograničenja.

Analitičar tehnologije Ben Thompson iz Stratecheryja tvrdi da “sve odluke koje je DeepSeek donio u dizajnu ovog modela imaju smisla samo zato što nisu mogli koristiti Nvidia-inu vrhunsku ponudu”, prenosi Reuters. Čipovi koje je koristio DeepSeek zabranjeni su u Kini od 2023. godine. To znači da će domaće tvrtke koje žele replicirati njegov uspjeh sada naići na još stroža ograničenja. U rijetkom intervjuu prošle godine, osnivač kompanije Liang Wenfeng izjavio je da novac nikada nije bio problem za startup, ali zabrane naprednih čipova jesu. Ukratko, Kina ima talent i resurse, ali najveća prepreka je pristup visokokvalitetnim procesorima. U tom segmentu Peking ulaže milijarde dolara kako bi pomogao domaćim divovima poput Huaweija i Semiconductor Manufacturing Internationala, vrijednog 55 milijardi dolara, da razviju domaće alternative. Ove dvije tvrtke ostvarile su značajne uspjehe, uključujući masovnu proizvodnju pametnog telefonskog čipa od 7 nanometara još 2023., za koji su mnogi smatrali da im je nedostižan. DeepSeek pokazuje da prečaci ne postoje, prenosi Reuters.

Sam Altman, izvršni direktor OpenAI-ja
Foto: Reuters

Sam Altman, izvršni direktor OpenAI-a, nazvao je kineski startup DeepSeek i njihov model R1 umjetne inteligencije “impresivnim”, ali je naglasio kako OpenAI vjeruje da je veća računalna moć ključna za njihov uspjeh. “Nastavljamo raditi prema našem istraživačkom planu i vjerujemo da je veća računalna moć sada važnija nego ikada za ostvarenje naše misije”, dodao je Altman.

Komentirajte prvi

New Report

Close