Američki političari uspjeli su se dogovoriti oko visine duga te države, a procjenjuje se da bi mogao narasti za gotovo bilijun dolara na 17,5 bilijuna.
U dramatičnoj završnici koja je čini se postala sastavni dio američkog političkog folklora, treću godinu zaredom, Kongres je podignuo u srijedu granicu zaduživanja do 7. veljače, nakon što je Predstavnički dom usvojio tekst koji će uskoro potpisati i predsjednik Barack Obama. Time će se napokon odblokirati sredstva za financiranje savezne vlade, čije su agencije djelomično zatvorene od 1. listopada. Obama je najavio da će potpisati prijedlog zakona čim bude usvojen i dođe u Bijelu kuću. No problem nije riješen, nego je samo privremeno 'zakrpan' s obzirom na to da se nisu riješili fundamentalni problemi trošenja i deficita koji su i podijelili Demokrate i Republikance.
17,5bilijuna
dolara mogla bi biti nova dopuštena granica zaduživanja
Postignuti dogovor omogućit će financiranje države do 15. siječnja, a mogućnost novog zaduženja ima granicu do 7. veljače. Stoga su Amerikanci suočeni s još jednom gorkom borbom i gašenjem vlade početkom iduće godine, piše Reuters. Problemi SAD-a ovakve vrste žestoko su utjecali na svjetska tržišta kapitala. Na europskim su burzama u srijedu cijene dionica pale jer su ulagači odlučili povući zaradu s tržišta, s obzirom da su njihove vrijednosti posljednjih dana rasle budući da se očekivao dogovor u Washingtonu o financiranju države. "Dogovor u Washingtonu se očekivao, pa je takav ishod već uračunat na tržišta. Stoga su se ulagači danas odlučili na prodaju", kaže Tom Robertson, analitičar u tvrtki Accendo Markets. Jedan od najpoznatijih svjetskih ekonomista, Nouriel Roubini, znan i kao "Dr. Propast", početkom rujna kazao je da će taj mjesec biti pakleni za svjetsku ekonomiju upravo zbog SAD-a i njihovih previranja oko proračuna i visine duga. Tada je kazao da investitori vjeruju, kao što je bio slučaj i u prošlosti, da će fiskalni rat završiti kompromisom u ponoć i na taj način će se izbjeći bankrot i pad vlade.
Ipak upozorio je da su američki političari postali disfunkcionalni i da se ne može isključiti fiskalna eksplozija, kad tad. Svoj bijes prema vladi iskalili su i čelnici korporacija te ekonomisti kazavši da su zastupnici u Kongresu vjerojatno najveća opasnost za američko gospodarstvo. Kriza oko proračuna i zaduživanja, rezovi u državnoj potrošnji i šesnaestodnevna blokada rada američke državne uprave možda i ne mogu gurnuti američko gospodarstvo u novu recesiju. Ipak, politički gafovi u proteklim godinama značajno su usporili njegov rast, blokirajući zapošljavanje približno dva milijuna radnih mjesta, pokazuju najnovije procjene.Oštri proračunski rezovi svakako su bili veliki uteg, ali politika je, kažu, prepustila uzde krizi umjesto da upravlja zemljom.
I zbog toga su mnoge kompanije odgodile investicije u gradnju novih tvornica, kupnju nove opreme i kreiranje novih radnih mjesta, mišljenja su ekonomisti."Sve više naginjem ocjeni da je glavni razlog što naše gospodarstvo ne može ubaciti u veću brzinu upravo neizvjesnost koju stvara Washington", kazao je Mark Zandi, glavni ekonomist u Moody's Analyticsu. Mnogi strahuju da bi sličan politički sukob mogao ponovno izbiti kroz nekoliko mjeseci."Kriza se nadovezuje na krizu, a to nagriza gospodarstvo. Vodite li kompaniju, kako ćete planirati u takvom okruženju?", upozorava Greg Valliere, analitičar u tvrtki Potomac Research Group.
Izvršni direktori kompanija uvelike se slažu s takvom ocjenom."Većina izvršnih direktora u Sjedinjenim Državama s kojima razgovaram kaže da im posao zbog ovoga usporava", kazao je Laurence Fink, izvršni direktor u tvrtki za upravljanje imovinom BlackRock."S mnogima od njih sam razgovarao i redom su kazali da je zbog cijele situacije oslabila potrošnja Amerikanaca pa gospodarstvo po njima već osjeća posljedice, a utjecat će i na otvaranje novih radnih mjesta, baš u trenutku kada nam ona trebaju", ustvrdio je Fink.
Utjecaj države
Gnušanje međunarodnih investitora
Dogovor je možda postignut, ali SAD će dugo vremena živjeti s posljedicama gašenja državnog aparata i to u vidu pada dobiti kompanija, gospodarske nesigurnosti i trajnog gnušanja međunarodnih investitora, piše Financial Times. Kompanija Stanley Black & Decker, jedan od najpozantijih svjetskih proizvođača alata, postala je prva u Americi kojoj se dobit pala zbog dražve. Toj kompaniji u rujnu od države pristignu brojne narudžbe, no ove godine ih nije bilo. WW Grainger, tvrtka koja prodaje industrijski materijal, objavila je visoke gubitke zbog pada prodaje saveznoj vladi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu