Iako su ranije sa saslušanja u policiji izlazili s osmjesima, Miroslav Mišković, vlasnik Delta holdinga, kao i njegov sin Marko uhićeni su u jučer ujutro zajedno s njihovim poslovnim "kompanjonom" Milom Đuraškovićem.
Sud će odlučiti da li će i koliko biti u pritvoru, a Tužilaštvo za organizirani kriminal im je odredilo 48-satno zadržavanje. Uhićenje se povezuje s malverzacijama u privatizaciji cestovnih poduzeća, a uhićeno je još sedam osoba jer su navodno omogućili protuzakonito pribavljanje imovinske koristi veće od 30 milijuna eura. Samo Marku Miškoviću je preko njegove tvrtke Mera Investment Fund, registrirane na Nizozemskim Antilima, omogućena zarada od 18 milijuna eura na ime razlike kod kupovine i prodaje 47,59 posto dionica cestovnog poduzeća Niš. Inspektori su prikupili, prema njihovoj ocjeni, dovoljno dokaza da Miškoviće i Đuraškovića osumnjiče da su zlouporabom službenog položaja izvlačili novac i imovinu iz poduzeća Nibens grupe kojoj je službeno vlasnik Milo Đurašković. Drugom saslušanju Miroslava Miškovića prethodilo je petosatno "obrađivanje" Đuraškovića koji je, nakon napuštanja zgrade policije, izjavio da nije svjedok suradnik u postupku protiv Miškovića. Uhićenje ipak potvrđuje da je dao dovoljno materijala da Miškoviću sa sinom bude određen pritvor. Prlikom uhićenja vlasnik Delte navodno je zaprijetio Aleksandru Vučiću, podpredsjedniku Vlade, da neće dočekati večer i najavljeni nastup na televiziji, no Miškovićev odvjetnik je objavio da nije bilo prijetnje nego da je Mišković rekao: "Aleksandar ne može večeras izaći na RTS ako me prethodno ne uhapsi".
Vučić je nedavno, najavljujući jednu u nizu akcija protiv korupcije, priopćio da su započele predistražne radnje o poslovanju vlasnika Delta holdinga. Inače, dvojbene privatizacije poduzeća u Srbiji ispituju se sa spiska iz Bruxellesa, a napravio ga je Savjet za borbu protiv korupcije, što su srpska vlada i druge institucije ignorirale godinama. Čerupanje cestovnih poduzeća počelo je 2005. privatizacijom poduzeća Niš, preko kojega je kasnije kupljeno još pet tvrtki koje su sada u Nibens grupi. Njima je davana prednost u izgradnji autoceste kroz Vojvodinu iako je, primjerice, zagrebačka Niskogradnja na natječaju dala povoljniju ponudu. No, s Nibens grupom ne završavaju se postupci protiv vlasnika Delte. Na spisku dvojbenih privatizacija nalaze se trgovačka kuća C market, koju je Mišković kupio po izuzetno niskoj cijeni, te Luka Beograd u kupovini koje je sudjelovao s Milanom Bekom. On je bio neizbježan "začin" u svakoj značajnijoj privatizaciji, kao što je prodaja tvornice mineralne vode Knjaz Miloš. Predsjednica UO Luke Beograd Ivana Veselinović svojedobno je bila podpredsjednica Delta holdinga, a i ona je proteklih dana saslušavana.
Pritvoreni kompanjon
Đurašković svjedok suradnik?
Mili Đuraškoviću, vlasniku Nibens grupe, Cher korporacije i PZP Niš, ovo je drugo uhićenje. Ranije je bio pod sumnjom da je oštetio kruševačko poduzeće Fam za 35 milijuna eura. Nakon pritvora od godinu dana i kućnog pritvora od šest mjeseci dozvoljeno mu je da se brani sa slobode, a to se dovodi u vezu s njegovim pristankom da bude svjedok suradnik u drugim slučajevima, kao što je privatizacija cestovnih poduzeća.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu