Prirodne katastrofe rezultirale su u posljednjih pola stoljeća ekonomskim štetama od 3,6 bilijuna dolara, a u posljednjih nekoliko godina štete su posebno izražene.
Kako prenosi Financial Times, znanstvenici Svjetske meteorološke organizacije (WMO) – agencije u sklopu Ujedinjenih naroda – izračunali su da se broj katastrofa povezanih s vremenom povećao pet puta u posljednjih 50 godina.
Sve ekstremnije vrijeme
Štete koje se broje u milijardama dolara, uz gubitak stotina tisuća života, rezultat su klimatskih promjena i sve ekstremnijeg vremena, stoji u “Atlasu WMO-a mortaliteta i ekonomskih šteta od vremena, klime i vodnih ekstrema” koji pokriva razdoblje od 1970. do 2019. godine.
U tom je razdoblju zbog vremenskih neprilika život izgubilo 2 milijuna ljudi, a ekonomska šteta procjenjuje se na 3,6 bilijuna dolara. Posljednji primjer je uragan Ida koji je prošloga tjedna pogodio američku obalu kao peti najsnažniji uragan u povijesti SAD-a. AccuWeather procjenjuje da je Ida donijela izravne štete od 80 milijardi dolara.
Šire ekonomske štete uključuju odštete između 17 i 25 milijardi dolara koje će morati isplatiti osiguravatelji, procjenjuje tvrtka za modeliranje rizika AIR. No, konačni račun mogao bi biti znatno viši jer AIR-ove procjene ne uključuju štetu od poplava u New Yorku i ostalim američkim državama na istoku SAD-a od prije nekoliko dana.
“Troškovi obnove danas su viši nego prije godinu dana”, upozorava AIR. Inače, tri od 10 najgorih prirodnih katastrofa po ekonomskim štetama dogodile su se u jednoj godini, 2017. To su uragani Harvey, Maria i Irma koji su pričinili ukupnu štetu od 224,5 milijarde dolara.
Opasnost za svijet
Sve veća učestalost i težina katastrofa povezanih s ekstremnim vremenskim prilikama – poput šumskih požara na jugu Europe, SAD-a i Sibira te poplave u sjevernoj Europi – ne bi bile moguće bez globalnog zagrijavanja, tvrdi mnoštvo svjetskih znanstvenika.
“Broj vremenskih, klimatskih i vodnih ekstrema se povećava i postat će učestaliji i ozbiljniji u mnogim dijelovima svijeta kao rezultat klimatskih promjena”, izjavio je Petteri Taalas, glavni tajnik Svjetske meteorološke organizacije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu