Pripremaju veliki porezni udar na naftnu industriju, kompanije sr snažno protive, ali zna se tko će ‘presjeći’

Autor: Poslovni.hr/Hina , 04. kolovoz 2020. u 10:41
FOTO: REUTERS/Brendan McDermid/File Photo

Porez temeljen na dobiti probno uveden prošle godine, rezultirao je time da se u proračun uslijed pada dobiti nije slilo 2,9 milijardi američkih dolara, navode izvori.

Rusko ministarstvo financija želi prikupiti 1,93 milijarde američkih dolara poreza od naftne industrije tijekom sljedeće dvije godine, jer je pad cijena nafte smanjio proračunaske prihode, no industrija se tome snažno protivi, pa bi “presjeći” mogao predsjednik Putin.

Prema dokumentu na web stranici ruske vlade na koji se poziva Reuters, ministarstvo financija želi povećati porezne prihode izmjenom poreznog zakona i nedavno uvedenog poreza na dobit.

Vlada i ruska naftna industrija spore se oko predloženih poreznih izmjena, izvijestio je u ponedjeljak ruski poslovni dnevnik Kommersant pozivajući se na izvore upoznate s tom problematikom. Prema izvorima Kommersanta, prijedlog – ako se prihvati – negativno bi utjecao na Gazprom Neft, naftnu diviziju plinskog giganta Gazproma i Rosneft, najvećeg proizvođača nafte u Rusiji.

Porez temeljen na dobiti probno uveden prošle godine, rezultirao je time da se u proračun uslijed pada dobiti nije slilo 2,9 milijardi američkih dolara, navode izvori.

Ruske se kompanije snažno se protive prijedlogu ta se ta proračunska svota osigura amandmanom na porezni zakon, pa bi to pitanje moglo biti prepušteno predsjedniku Vladimiru Putinu, izvijestio je Kommersant.

Moguće izmjene poreznog zakona bile bi štetne za osnove ruske naftne industrije, naveo je Reuters citirajući VTB Capital.

Rusko gospodarstvo trpi posljedice pada cijena nafte, čemu je, navodi Reuters, Rusija i sama pomogla neslaganjem sa svojim partnerom unutar OPEC-a + Saudijskom Arabijom u ožujku. Ruska rublja srušila se, a ruski prihod od nafte smanjio se kao rezultat pada cijena nafte.

Pad cijena nafte, zajedno s globalnom recesijom zbog koronavirusa, rezultirat će padom ruskog gospodarstva ove godine za šest posto, najviše u zadnjih 11 godina, navela je Svjetska banka u zadnjem ekonomskom izvješću o Rusiji početkom ovog mjeseca.

Stoga Rusija razmatra uvođenje neke vrste državnog programa, sličnog onome u Meksiku, kako bi zaštitila državne prihode od pada cijena nafte u budućnosti.

Komentirajte prvi

New Report

Close