Prijetnje nisu zastrašile turiste na granici dviju Koreja

Autor: Poslovni.hr/Hina , 10. travanj 2013. u 17:48
Epa

Konvoji autobusa s turistima bez obzira na prijetnje nuklearnim ratom svakodnevno posjećuju demilitariziranu zonu koja razdvaja dvije Koreje.

 Konvoji autobusa s turistima bez obzira na prijetnje nuklearnim ratom svakodnevno posjećuju demilitariziranu zonu koja razdvaja dvije Koreje.

Neke strane posjetitelje ratoborna retorika je štoviše potaknula na obilazak čvrsto utvrđene granice između Južne i Sjeverne Koreje, velike turističke atrakcije i nasljeđa Korejskog rata koji se vodio od 1950. do 1953.

"Ona dobiva mnogo pozornosti u svijetu i doista je uzbudljivo biti dio toga i osobno je vidjeti", rekao je Shan Shan Loh od turista iz Malezije.

Luis Andrade, inženjer iz Venezuele, podjednako je oduševljen. "To je najbliže što sam bio nekoj hladnoratovskoj situaciji", rekao je Andrade. "Bio sam u Berlinu ali mnogo godina od pada zida. Ovo je poput Berlinskog zida".

Strani turisti koji posjećuju Panmunjom na granici dviju Koreja moraju poštivati niz pravila ponašanja do kojih jedno jasno kaže da "nema ruganja".

Kako je sjevernokorejska propaganda posljednjih tjedana gotovo apsurdno počela pretjerivati nekima bi možda bilo teško odoljeti malim podbadanjima i izazvati bijes sjevernokorejskih stražara.

Prije deset dana je Pyongyang objavio da stupa u "ratno stanje" s Jugom, upozorio na "termo-nuklearni rat" i savjetovao stranim turistima da razmotre odlazak iz Južne Koreje. Stručnjaci, međutim, kažu da Sjeverna Koreja nije ni blizu napredne nuklearne bombe a i građani i turisti ignoriraju prijetnju.

"Sjevernokorejci samo pokušavaju uplašiti ljude i uznemiriti ih", rekla je jedna tour-operaterka i dodala da broj posjetitelja ne odstupa mnogo od uobičajenih za ovo doba godine.

"Od prvotnih 43 dana je otkazalo dvoje, no to je rijedak slučaj", rekla je i istaknula da kada bi "postojao bilo kakav istinski strah za sigurnost UN bi otkazao posjete turista a mi slijedimo njihove upute".

Vođenje turista u Panmunjomu uglavnom obavljaju od UN-a određeni stručnjaci za pratnju i sigurnost od kojih je jedan rekao da napetosti nemaju velikog utjecaja na one koji rade na granici. "Ili barem nemaju na nas. Južnokorejske snage vjerojatno više osjećaju pritisak", rekao je.

Komentirajte prvi

New Report

Close