Preminuo ‘kralj’ Haribo bombona, ovo je priča o njegovoj kompaniji

Autor: Majda Žujo , 16. listopad 2013. u 18:50
Thinkstock

Riegel je umro u svojoj 90. godini od srčanog zastoja, u vrijeme dok se oporavljao od operacije benignog tumora na mozgu.

Velikom brzinom proširila se danas vijest o smrti Hansa Riegela, kralja Haribo carstva. Riegel je umro u svojoj 90. godini od srčanog zastoja, u vrijeme dok se oporavljao od operacije benignog tumora na mozgu.

Gotovo 70 godina Riegel je proveo je na čelu Hariba, a do 2009. vodio ga je zajedno s bratom Paulom. Tu njemačku tvornicu vjerojatno najpoznatijih gumenih bombona na svijetu osnovao je njihov otac Hans Riegel stariji, dvadesetih godina prošlog stoljeća u Bonnu.

Mala kompanija tada se borila posljedicama prvog svjetskog rata, da bi se do danas proširila u 100 zemalja svijeta i postala planetarno popularna po šarenim gumenjacima.

Haribo je i ime dobio po svom osnivaču. Ono je zapravo skraćenica od Hans Riegel Bonn. No, voćni gumeni bomboni prvotno su se zvali Dancing bears (medvjedi koji plešu) inspirirani medvjedićima koji su nastupali u cirkusima. Pomalo bijesni izraz lica medvjedića zamijenjen je smiješkom tek 2007. godine.

Kompanija je i danas smještena u Bonnu, a zapošljava preko šest tisuća ljudi u 15 zemalja svijeta te ostvaruje prihode oko dvije milijarde eura. Samo u Njemačkoj postoji pet tvornica, a 13 ih je u dugim europskim zemljama. Prodajni uredi postoje diljem cijele Europe te u Sjedinjenim Američkim državama i Australiji.

Unatoč poznim godinama Riegel ni u starosti nije prestao raditi. "Radim jer me to čini sretnim i nemam razloga uskratiti si tu sreću", kazao je Riegel prije dvije godine u jednom intervjuu. Njegovo se bogatstvo procijenjuje na 2,17 milijardi eura čime je dospio na 32 mjesto najbogatijih Nijemaca.

Rođen u Bonnu, punim imenom Johannes Peter, Riegel je bio najstariji sin osnivača kompanije Hansa Riegela starijeg koji je gumene bombone izmislio 1922. godine. Nakon mature i završenog studija, Riegel je 1951. godine doktorirao na sveučilištu u Bonnu s temom "Razvoj svjetske konditorske industrije za vrijeme i nakon Drugog svjetskog rata".

Dvije godine kasnije izabran je i za predsjednika njemačkog badmintonskog saveza, nakon što je u Njemačkoj osvojio prvenstvo badmintona u parovima.

Komentirajte prvi

New Report

Close