Premijeri četiri zemlje regije: BiH, Hrvatske, Albanije i Crne Gore odlučili su pred susret u četvrtak u Berlinu s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel izaći sa zajedničkim projektom izgradnje Jadransko-jonske autoceste koja bi nastavila praktično hrvatsku A1 cestu, te se umjesto sadašnjih prijedloga nastavka hrvatskim zaleđem preselila na obod Popova polja prema Crnoj Gori, Albaniji…
Hrvatski premijer Zoran Milanović istaknuo je kako je to pitanje za Hrvatsku jako važno jer je svojim novcem financirala najveći dio tog prometnog koridora i kako bi osigurala da se autocestom veći dio godine prometuje što sada nije slučaj. To ne znači odbacivanje Pelješkoga mosta ni odustajanje od monetizacije autocesta. “Jadransko-jonska autocesta financijski i simbolički je značajna za Hrvatsku. Kada bi se promet proširio do Podgorice, Prištine, Tirane, dobili bismo nekoliko milijuna ljudi koji se vezuju za autocestu što bi cijele godine omogućilo prometovanje prema zapadnoj Europi. To je za RH jako važna stvar”, rekao je Milanović nakon jučerašnjeg sastanka u Cavtatu, piše Večernji list.
Po njegovim riječima monetizacija autocesta ne dolazi u pitanje jer je Hrvatska izgradila veliki dio posla svojim novcem, kreditima koje plaćaju građani Hrvatske. No, dodaje, ta cesta nije isplativa. “Mi od Europske unije do danas za velike projekte nismo dobili nijedan euro. Sve smo gradili svojim novcem i zaduženjima. Prema tome, kada smo već sagradili u Hrvatskoj autocestu skoro do Dubrovnika, onda očekujemo razumijevanje da se ta cesta produži. I ako se nalazimo u Berlinu, onda je dobro čuti da od sedam država, pet država zagovara ovakav pristup. Jadransko-jonska autocesta je komplementarna s Pelješkim mostom jer Pelješki most je nešto što se trenutačno događa i realno, dok je Jadransko-jonska autocesta bliska perspektiva koja Hrvatskoj financijski znači zbog produženja trase, zbog prijenosa svog prijevoza koji ide preko Italije i raznim rutama na ovaj pravac kroz Hrvatsku.
Za Crnu Goru to je najbliža veza sa zapadom, naravno za BiH zbog koridora koji ide kroz BiH, a jednako tako Albaniji”, dodao je hrvatski premijer, javlja Večernjak. Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda ocijenio je da je Hrvatska odličan partner koji podupire približavanje regije u EU, te da podržava projekt koji bi pokrenuo i radove u BiH. “Pogledajte samo zemljopisnu kartu kako bi se razumjeli i onda ćete vidjeti koliko je važan ovaj koridor i koliko nam dobroga donosi”, rekao je Bevanda.
Predsjednik vlade Crne Gore Milo Đukanović smatra kako je značajno što regija pokušava zajednički napraviti iskorak kako bi sustigla EU, dok je albanski kolega Rama poručio da je nakon stoljeća rata sjajan primjer okretanja nove stranice odnosa u Europi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu