Zrakoplovnim kompanijama tračak nade da će ipak uspjeti nadoknaditi dio izgubljenih prihoda zbog prekida linija prema azijskim državama pruža snažan skok cijena zračnog prijevoza tereta. Kako piše Reuters, prijevoznici od klijenata traže rekordne iznose za utovar u teretne zrakoplove. Podaci pokazuju da je cijena prijevoza na ruti Kina-SAD narasla 27 posto u posljednja dva tjedna, na 3,50 dolara za kilogram robe. Tvrtka Freight Investor Service u bilješci klijentima u ponedjeljak je navela da su cijene prijevoza tereta između Kine i Amerike dosegle “abnormalne visine” te da je cijena za prijevoz unutar Azije povećana za 22 posto u samo tjedan dana.
Obnova proizvodnje u Kini
Rast cijena zračnog prijevoza posljedica je polaganog povratka kineskih radnika u tvornice i pokretanja industrijske proizvodnje, a što je povećalo potražnju za transportnim kapacitetima. Otprilike polovica tereta koji se preveze zrakoplovima uobičajeno se tovari u prtljažne prostore putničkih zrakoplova. Međutim, privremena suspenzija velikog broja zrakoplovnih linija iz Europe i Amerike prema azijskim državama, prije svega Kini, izazvana epidemijom koronavirusa, preusmjerila je potražnju prema teretnim zrakoplovima. Špediterska kompanija Agility Logistics na svojim internetskim stranicama tvrdi da su kapaciteti prijevoza tereta zrakoplovima smanjeni u veljači za 39 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Klijenti koji žele prevesti robu iz Kine zrakom suočavaju se zbog toga s cjenovnim šokovima, ističe Refael Elbaz, izvršni direktor izraelske tvrtke Unicargo, specijalizirane za špediciju robe prodavatelja na Amazonu. “Cijena je tri puta viša – najmanje – jer nema kapaciteta”, ističe Elbaz. O utrostručenju cijena Reutersu svjedoči i Chris Mu, vlasnik male logističke kompanije iz kineskog grada Shenzena koji često šalje robu zračnim prijevozom kako bi je dostavio Amazonovim klijentima u Europi, ali i da bi automobilske dijelove proizvedene u Velikoj Britaniji proslijedio kineskim tvornicama. Mu kaže da su cijene počele primjetno rasti još prije lunarne Nove godine i sada se povećavaju praktički svakog sata.
Prihvaćaju što mogu dobiti
“S ograničenim opcijama, prihvaćamo sve što možemo dobiti – prijevoz robe iz Velike Britanije u Nizozemsku, zatim iz belgijskog Liegea do Nanchanga u provinciji Jiangxi, a tek potom do tvornice u Šangaju”, pojašnjava puteve robe Mu. “Za zrakoplovne kompanije je to dobro jer i dalje zarađuju novac, ali nije za nas posrednike u špediciji koji svakoga dana moramo odlaziti do klijenata i govoriti im da je cijena prijevoza opet otišla gore”, kaže Mu. Kineski regulator zračnog prijevoza objavio je kako ovoga tjedna očekuje 870 letova teretnih zrakoplova dok ih je u tjednu nakon 17. veljače bilo 788.
Rast cijena prijevoza pomoći će azijskim kompanijama čije poslovanje dosta ovisi i o teretu, poput Cathay Pacific Airwaysa, Korean Airlinesa i japanske ANA da prebrode oštar pad prihoda zbog suspenzije putničkih letova, smatraju analitičari.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu