Pregovori u Teheranu o nafti neće uroditi plodom

Autor: Ana Maria Filipović Grčić , 17. veljača 2016. u 22:00
Iran vraća proizvodnju na razine prije uvođenja sankcija/REUTERS

Naftni stručnjak Davor Štern ističe kako najave Saudijske Arabije i Rusije nemaju preveliku težinu zbog rekordne proizvodnje.

Cijene nafte porasle su u srijedu tri posto zbog vijesti o pregovorima u Teheranu kojim bi se trebao postići prvi sveobuhvatni dogovor o proizvodnji nafte u posljednjih 15 godina. Iranski ministar za naftu Bijan Zanganeh u srijedu se susreo sa svojim katarskim, venecuelanskim i iračkim kolegama koji žele udobrovoljiti Iran da pristane na zamrzavanje proizvodnje.  

Navodno će Iranu biti ponuđeni posebni ustupci.  Podsjetimo, Saudijska Arabija, Rusija, Venecuela i Katar u utorak su postigle sporazum o zamrzavanju proizvodnje na siječanjskim razinama koji će stupiti na snagu samo ako pristanu i ostali proizvođači.

Deklarativne prirode
Svrha zamrzavanja je podizanje cijena nafte, no problem je što su siječanjske kvote zapravo rekordne pa se postavlja pitanje nije li najava usporavanja deklarativne prirode. Sličnog je mišljenja i naftni stručnjak Davor Štern koji je za Poslovni dnevnik iznio stajalište da Iran vrlo vjerojatno svoju odluku neće mijenjati. Upozorio je i da najave Saudijske Arabije i Rusije nemaju preveliku težinu upravo zbog količina nafte kojima su baratali početkom ove godine. "Da se i zaustave na ovim razinama, njima to neće štetiti previše. Također, izostala je i reakcija tržišta od kojeg se očekivalo podizanje cijena", smatra Štern.

 

2,9milijuna

barela dnevno proizvodio je Iran u prosincu

Iran želi svoj dio kolača
Iran nakon ukidanja ekonomskih sankcija želi svoj dio kolača koji mu je bio uskraćen. Ta država planira nastaviti povećavati svoje izlazne kvote sve dok ne dostignu razinu prije nametnutnih međunarodnih sankcija, odnosno ne žele odustati od povrata tržišnog udjela. Reuters prenosi da je Iran prije 2012. godine izvozio 2,5 milijuna barela dnevno, a nakon sankcija oko 1,1 milijun barela dnevno. Proizvodnja u prosincu iznosila je 2,9 milijuna barela dnevno.

Iranski izlaslanik u OPEC-u izjavio da je nelogično tražiti od Irana da zamrzne svoju razinu proizvodnje nafte. "Dok je Iran bio pod sankcijama, pojedine su zemlje povećale vlastitu proizvodnju i dovele do pada cijena nafte. Kako očekivati da sad surađujemo i platimo cijenu?", komentirao je iranski predstavnik u OPEC-u Mehdi Asali.

Komentirajte prvi

New Report

Close