Kineska vlada postaje sve svjesnija problema goleme zaduženosti poduzeća. Prema navodima tamošnjih medija objavljenih u ponedjeljak, a koji se pozivaju na informacije državnog regulatora, bankroti državnih poduzeća čine 66,5 posto ukupnog iznosa ovogodišnjih bankrota. Golemu zaduženost tog sektora dovoljno oslikava podatak da je ove godine bankrotiralo samo šest poduzeća, ali je ukupan iznos dosegao 16,5 milijardi juana (2,5 milijardi dolara), prenosi Reuters.
Sve veći teret duga postao je jedan od vodećih kineskih problema. Sva četiri sektora – banke, poduzeća, država i kućanstva – ukupno duguju 2,5 puta više od vrijednosti gospodarstva. Podsjetimo, kineski BDP trenutno vrijedi 11,4 bilijuna dolara. Još 2005. Kina je dugovala 160 posto BDP-a, pokazuju podaci Bloomberga.
145posto BDP-a
duguje kineski korporativni sektor
Gledano po segmentima, banke su lani dugovale 19 posto BDP-a, poduzeća 145 posto, država 22 posto, a stanovništvo 40 posto. Iako je dug stanovništva snažno skočio proteklog desetljeća, taj je segment najmanje zabrinjavajuć jer kineska kućanstva imaju dvostruko veću štednju od duga. Depoziti su krajem prošle godine vrijedili 55 bilijuna juana (8,4 bilijuna dolara), a dug je iznosio 27,4 bilijuna juana.
Međunarodni monetarni fond u lipnju je upozorio Peking kako golema zaduženost korporativnog sektora može ugroziti ekonomski rast ako se vlada ne pozabavi njime. Problema sa servisiranjem dugova ponajviše imaju neprofitabilna državna poduzeća kojima također državne banke plasiraju kredite za preživljavanje da zadrže zaposlenost na prihvatljivim razinama.
Takve tvrtke nazivaju se “zombi tvrtkama”, a prošlomjesečna analiza sveučilišta Renmin u Pekingu pokazuje da je takvih tvrtki više od polovice među burzovno izlistanim proizvođačima čelika. Međutim, vlada je počela s rješavanjem tog problema. “Zombi tvrtke” počinju se gasiti, a za vjerovnike perspektivnih tvrtki od rujna se uvodi mogućnost zamjene duga za udjele u vlasništvu. Analitičari ističu da taj dug nije toliko problematičan jer je u domaćoj valuti, a država ga uvijek može monetizirati. K tome, privatne tvrtke još imaju dovoljno kapitala na raspolaganju kroz burzu i banke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu