Predsjednik promiče novo lice Meksika

Autor: The New York Times , 10. prosinac 2012. u 20:30
Meksički predsjednik Nieto pri susretu s predsjednikom SAD-a Obamom pozvao na jačanje gospodarske suradnje

Dio zemlje osnažen privlačenjem industrije.

Došli su po Andrésa Cobosa Marína (22) puni obećanja o ispunjenju svih njegovih snova. Ne, nisu ga došli unovačiti ljudi iz podzemlja zbog kojih je Meksiko došao na loš glas s namjerom da postane ubojica ili krijumčar droge. Po njega su došli lovci na talente iz rastuće zrakoplovne industrije u ovome gradu u potrazi za perspektivnim mladim inženjerima.

"Tvrtke traže nas, ne moramo mi tražiti njih", kaže mladi Cobos, koji će u siječnju početi raditi za jednu španjolsku tvrtku.Ovdje i u nekim drugim dijelovima Meksika radna mjesta za visoko kvalificirane nude se na pladnju, industrijski pogoni izbacuju sve sofisticiranije proizvode, a obitelji počinju živjeti stilom dostojnim srednjega sloja, s novim plazma televizorima, novim automobilima i u kućama puno boljima od kuća njihovih roditelja. Upravo je ovu stranu Meksika njegov novi predsjednik Enrique Pena Nieto naglasio pri susretu s američkim predsjednikom Obamom 27. studenog, održanim s ciljem promjene u odnosu sa Sjedinjenim Američkim Državama u smjeru unapređenja gospodarske situacije i pojednostavljenja trgovinskih odnosa. Predsjednik Pena Nieto, koji je na dužnost stupio 1. prosinca, s američkim je predsjednikom porazgovarao o nizu različitih tema, među kojima su se našli i pregovori o ulozi Meksika u Transpacifičkom partnerstvu, trgovinskom sporazumu između azijskih država i zemalja zapadne Zemljine polutke koji je upravo u procesu stvaranja. Savjetnici meksičkog predsjednika jasno su dali do znanja da loša slika Meksika u inozemstvu ima utjecaja na usporeni gospodarski rast te države.

Stoga njegov tim planira ustrajati na modernizaciji trgovinskih sporazuma, otvaranju novih graničnih trgovinskih prijelaza te privlačenju stranih ulaganja kojima bi se iskoristile goleme, tek otkrivene zalihe plina i nafte iz škriljevca pored granice sa SADom te tako otvorila nova radna mjesta poput ovih u Querétaru. "U narednih nekoliko godina najveći će nam izazov biti kako uspješno izvesti ubrzano množenje ovakvih primjera", nedavno je izjavio predsjednik Pena Nieto. U Meksiku je pod vladavinom predsjednika Felipea Calderóna došlo do zamjetnog oporavka, pa se za ovu godinu očekuje stopa rasta od gotovo 4 posto, dakle dvostruko veća od američke. Meksičko gospodarstvo prošle je godine prestiglo čak i brazilsko, a očekuje se da će se i ove godine ponoviti ista priča. Tvrtke koja su iz Meksika otišla u Kinu sada se polako vraćaju jer se ondje jaz po pitanju plaća sužava, a cijena prijevoza i ostali troškovi rastu. Primjerice, u Meksiku automobilska industrija trenutno doživljava procvat i izgrađeno je nekoliko novih pogona. Nisu samo loše stanje u američkom gospodarstvu te stroža provedba carinskih pristojbi, nego i bolje prilike i mogućnosti u domovini pridonijeli značajnom usporavanju ilegalne imigracije prema sjeveru u posljednjih nekoliko godina.

Predsjednik Pena Nieto obećao je izmjenu poreznog zakona, čime bi otvorio naftni sektor u državnom vlasništvu prema privatnim investicijama te tako zauzdao snažne meksičke monopoliste. Njegova je stranka spremna i na opsežne izmjene i dopune zakona o radu, za što analitičari tvrde da će rezultirati otvaranjem tisuća novih radnih mjesta. "Strukturalnim reformama toliko bismo toga postigli, a stopa rasta povisila bi se za nekoliko postotnih bodova", smatra Gabriela Hernández, predsjednica i izvršna direktorica tvrtke General Electric Mexico, koja u gradu Querétaro gradi kampus u kojega planira smjestiti 1800 inženjera. U prošlih desetak godina ova se regija, također pod nazivom Querétaro istaknula kao jedno od najsigurnijih mjesta u Meksiku i industrijsko središte za bijelu tehniku, automobilske dijelove, a sada i zrakoplovnu te svemirsku industriju, koja je sama dosad privukla već preko milijardu dolara ulaganja, a tvrtke poput Bombardier Inc. počele su ondje graditi nova postrojenja. Radna mjesta u industriji potaknula su procvat grada i cijele regije te utjecala na porast plaća, koje su sada najviše u Meksiku. S obzirom da u Aziji rastu troškovi rada i prijevoza, "mnogi su se proizvođači počeli pitati kako promijeniti poslovanje nabolje", kaže Pierre Beaudoin, izvršni direktor Bambardiera. "Brojne zemlje danas prepoznaju potencijal Meksika."

Elizabeth Malkin i Randal C. Archibold; Ginger Thompson pridonjela izvještaju

Komentirajte prvi

New Report

Close