Predloženi ‘brak’ Renaulta i Fiat Chryslera dobio politički blagoslov

Autor: Tomislav Pili , 28. svibanj 2019. u 14:13
Spajanje bi donijelo uštedu od pet milijardi eura godišnje/REUTERS

Francuska vlada poručila je kako sa simpatijama gleda na prijedlog FCA dok talijanski političari već traže udjel u novoj kompaniji identičan udjelu Pariza.

Francuska vlada, najveći dioničar Renaulta, sa simpatijama gleda na prijedlog Fiat Chryslera (FCA) koji bi preoblikovao globalnu automobilsku industriju.

Američko-talijanski proizvođač u ponedjeljak je predložio francuskom konkurentu spajanje vrijedno 32,6 milijardi eura. "Transformacijsko spajanje", kako je svoj prijedlog nazvao FCA, predviđa da dioničari svake kompanije posjeduje po 50 posto udjela u tom "braku" koji će stvoriti trećeg proizvođača automobila na svijetu. 

Ispred General Motorsa
Talijani tvrde kako bi zajednička kompanija godišnje generirala uštede od pet milijardi eura. Zajedno, Fiat Chrysler i Renault prodavali bi 8,7 milijuna vozila čime bi nadmašili američki General Motors.

Više automobila prodavali bi samo Volkswagen i Toyota. Prema tvrdnjama FCA, zajednička prodaja dosegla bi 170 milijardi eura, operativna dobit iznosila bi 10 milijardi eura dok bi neto dobit dosegla osam milijardi eura.

Fiat i Renault doslovno bi postali globalni igrač u automobilskoj industriji, sa  snažnom tržišnom prisutnošću u Sjevernoj i Južnoj Americi te Europi. K tome, raspon njihovih modela kretao bi od malih električnih automobila do lakih gospodarskih vozila.

Ne treba zanemariti ni činjenicu da bi spajanje približilo obitelj Agnelli koja u FCA drži 29 posto udjela ka vladi u Parizu koja u ponosu francuske autoindustrije drži 15 posto dionica. Izdanak obitelji talijanskih industrijalaca trebao bi postati i čelnik nove kompanije.

Iako raspodjela vodećih pozicija nije objavljena u prijedlogu, očekuje se da će John Elkann – predsjednik Exora, Agnellijeve investicijske tvrtke kroz koju kontroliraju Fiat Chrysler – preuzeti dužnost predsjednika spojene kompanije.

Sadašnji predsjednik Renaulta Jean-Dominique Senard postao bi izvršni direktor. Zbog potresa izazvanog uhićenjem nekadašnjeg čelnika Carlosa Ghosna u studenom prošle godine Renaultova dionica ove je godine izgubila 8,4 posto vrijednosti čime se tržišna kapitalizacija spustila na 15 milijardi eura.

Vrijednost FCA iznosi 18 milijardi eura, a zbog razlike u kapitalizaciji, dioničari talijanske kompanije dobit će 2,5 milijardi eura dividende prije zaključenja transakcije.  

Utjecaj na zaposlenost
Prema izjavi glasnogovornice Sibeth Ndiaye, francuska vlada ne protivi se prijedlogu FCA. "Naravno, moramo razmotriti uvjete pod kojima bi transakcija bila zaključena. Razgovarat ćemo o tome sa Renaultom kao dioničar", izjavila je Ndiaye. Prema mišljenju analitičara, Pariz će najviše zanimati hoće li spajanje negativno utjecati na zaposlenost u Francuskoj.

 

32,6 mlrd.

€ vrijedno je predloženo spajanje dvije kompanije

Međutim, Fiat Chryslerova ponuda odmah je izazvala reakcije i u talijanskim političkim krugovima. Talijanska vlada branit će nacionalni interes u spajanju Fiat Chryslera i Renaulta i mogla bi zatražiti udio identičan onome francuske države, poručio je u ponedjeljak istaknuti parlamentarni zastupnik krajnje desne Lige Claudio Borghi u izjavi za La7 TV.

Udio francuske države u Renaultovom kapitalu predstavlja "anomaliju", istaknuo je Borghi. "Mogli bismo zatražiti simetriju" u državnim udjelima, dodao je. Inače, FCA-ov prijedlog osnažio je špekulacije da alijansa Renault-Nissan neće potrajati.

Naime, ako Renault pristane na spajanje sa Fiatom, to će odgoditi planove spajanja sa Nissanom. To će donekle ublažiti tenzije na relaciji Renault-Nissan koje su eskalirale nakon Ghosnova uhićenja. 

Komentirajte prvi

New Report

Close