Turska je u utorak poručila da kaznene mjere Europske unije "ni na koji način neće utjecati" na bušenja u potrazi za plinom u istočnom Sredozemlju u blizini Cipra te da u to područje šalje i četvrti brod.
Otkriće velikih rezervi plina u istočnom Sredozemlju potaknulo je grozničavu utrku za eksploatacijom energenata skrivenih u podmorju, ali i spor između Turske i Cipra, članice Europske unije, koja također namjerava intenzivirati aktivnosti bušenja.
Na lipanjskom summitu u Bruxellesu čelnici članica EU-a izrazili su "nezadovoljstvo činjenicom da Turska još nije odgovorila na opetovane pozive EU-a da obustavi takve aktivnosti".
Turski ministar vanjskih poslova jučer je kazao da ponašanje europskog bloka "pokazuje koliko predrasuda i pristranosti EU gaji u vezi Cipra jer uopće ne spominje ciparske Turke koji imaju jednaka prava na prirodne resurse tog otoka".
Smatrajući turske aktivnosti vezane uz bušenje podmorja "ilegalnim", ministri vanjskih poslova članica EU-a su u ponedjeljak odobrili mjere protiv Turske, uključujući i odgodu pregovora o sporazumu o zrakoplovstvu, smanjenje novca iz europskih pristupnih fondova i ograničavanje pristupa kreditima.
Nikozija je zatražila od EU-a da nešto poduzme nakon što je Turska bila uputila dva broda, Fatih i Yavuz, u područje koje Cipar smatra dijelom svoje isključive ekonomske zone.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu