Poslodavcima porezne olakšice za zapošljavanje novih radnika

Autor: Poslovni dnevnik , 02. veljača 2016. u 21:59
Poduzetnici najavljuju otvaranje novih radnih mjesta

Izmjenama Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o doprinosu za socijalno osiguranje Srbija potiče otvaranje novih radnih mjesta.

Srpskim poslodavcima iz privatnog sektora od 1. siječnja 2016. godine osigurani su fiskalni poticaji, kako bi se potaklo zapošljavanje i otvaranje novih radnih mjesta. Poslodavci pozitivno ocjenjuju porezne olakšice i najavljuju novo zapošljavanje, priopćeno je iz Gospodarske komore Srbije.

Izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o doprinosima za obvezno socijalno osiguranje, koje se primenjuju od 1. siječnja, produžena je primjena postojeće olakšice za zapošljavanje novih osoba, koja se ostvaruje kao pravo poslodavca da ostvari povrat dijela plaćenog poreza na zaradu i dijela plaćenih doprinosa za obvezno socijalno osiguranje za novozaposlenu osobu. Olakšica se ostvaruje u visini od 65, 70 i 75%, ovisno o broju novozaposlenih, na temelju zarade novog radnika isplaćene zaključno s 31. prosincem 2017. godine. Uvedena je, također, i nova olakšica za poslodavca – mikro i male tvrtke, kao i za poduzetnike, koji zaposle najmanje dva nova radnika.

Olakšica predviđa povrat 75% plaćenog poreza na zaradu i doprinosa za obvezno socijalno osiguranje za novozaposlenog. Tu privilegiju ne može ostvariti poslodavac koji već koristi neku vrstu poticaja, u skladu s odgovarajućim propisom. Članovi Foruma MSPP PKS (mali i srednji poduzetnici), već dugo ukazuju na potrebu stimulativnog porezog sustava, tražeći da se porezna politika reformira upravo u pravcu u kojem su najavljeni poticaji. Članovi Foruma pozdravili su poticaje koje donose navedeni propisi, dodajući da su tražili još stimulativnije poreske olakšice. Predstavnici MSPP-a drže da bi bilo korisno poduzetnike osloboditi poreznih obveza na određeno razdoblje, ovisno o broju zaposlenih. Poslodavci sada očekuju da će unaprijediti proizvodnju i produktivnost i povećati izvoz. 

Komentirajte prvi

New Report

Close