Ako poslodavac u Bosni i Hercegovini želi isplatiti plaću potencijalnom zaposleniku u iznosu od 1000 KM, prvo mora platiti 600 KM vlastima kroz poreze i socijalne doprinose.
Ovakav, izrazito visok, iznos za plaćanje djeluje kao značajan čimbenik odvraćanja od zapošljavanja i često rezultira time da poslodavci odlučuju kako nikoga ne treba zapošljavati, ili zapošljavaju ljude mimo znanja nadležnih vlasti, smatraju poslodavci. Prema relevantnim istraživanjima, opterećenje poslodavaca u Federaciji BiH najveće je u regiji i među najvećim u Europi jer iznosi 72,2 posto, tako da poslodavac na svaku isplaćenu marku radniku mora državi platiti 72 feninga. Sa svim ostalim parafiskalnim nametima, u zavisnosti od županije i općine poslodavac, mora isplatiti i do 90 feninga na svaku isplaćenu marku. Sve ovo za posljedicu ima da poslodavac plaća mnogo, a radnik prima malo.
72,2posto
nameta daju državi poslodavci u BiH, prije plaćanja onih lokalnih
Rezultat je lančana reakcija koja za sobom nosi nisku razinu produktivnosti, a u konačnici i zapošljavanje na crno. S druge strane, nedosljednost i kompleksnost u poreznim sustavima u različitim dijelovima zemlje predstavljaju velike probleme za potencijalne investitore u gospodarstvu. Prema podacima Svjetske banke, od 189 zemalja, BiH je rangirana na 131. mjestu prema kriterijima za "jednostavnost plaćanja poreza". To zemlju ostavlja na iznimno lošoj poziciji u utrci za strane investicije. Brojne su prepreke i nedostaci na koje se žale strani investitori. Prije svega kompleksna država, kompleksan porezni sustav, nedosljednosti u propisima, primjene brojnih administrativnih procedura na raznim razinama vlasti, različito tumačenje određenih propisa i prebacivanje nadležnosti.
Jednako, svi strani investitori ako ih se pita bi li ponovno uložili u BiH, potvrdno odgovaraju jer zemlja obiluje prirodnim potencijalima, ima povoljan geostrateški položaj, niske porezne stope i jeftinu radnu snagu. "Svaki od nameta se može smanjiti, kao što se i određena davanja mogu osloboditi ili nadomjestiti drugima. Mogu se smanjiti porezi, doprinosi, određene naknade i takse. Postoji i niz naknada i fiskalnih nameta koje poslodavci apsolutno ne bi trebali plaćati, kao što su naknade za općekorisnu funkciju šuma i voda koje bi trebale ići na teret građana kao njihovih korisnika", tvrdi Mladen Pandurević, predsjednik Udruge poslodavaca FBiH. "Sustavi u Europi i svijetu se razlikuju tako da ne mora značiti da je 72,2 posto izravno veliko opterećenje", kaže predsjednik Gospodarske komore FBiH Avdo Rapa.
Politička nestabilnost
Strana ulaganja 67,1 posto manja
Ukupna strana ulaganja u BiH u prvoj polovini 2014. iznosila su 54,4 milijuna KM, što je za 67,1 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine, navodi se u Informaciji o kretanju makroekonomskih pokazatelja Direkcije za ekonomsko planiranje BiH. Branimir Muidža, predsjednik Vijeća stranih investitora u BiH, za Avaz je rekao da su administrativni problemi i politička nestabilnost uzrokovali da u BiH dolazi sve manje investitora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu