Portugalska vlada više ne može pravdati porezne olakšice za strance s dozvolom trajnog boravka, rekao je premijer Antonio Costa, najavljujući ukidanje programa radi ublažavanja stambene krize.
Od 2009. stranci mogu pribaviti dozvolu trajnog boravka ako u Portugalu borave više od 183 dana godišnje, a plaćaju porez na dohodak po stopi od 20 posto ako se bave “aktivnostima visoke dodane vrijednosti”, poput usluga zdravstvene skrbi i predavanja na sveučilištu.
Lisabon je poreznim olakšicama nastojao privući i investitore i stručnjake u vrijeme financijske krize. Stranci koji nisu pribavili dozvolu trajnog boravka ne plaćaju uopće porez na dohodak od rada u inozemstvu ako su obveznici u matičnoj zemlji. Plaćaju i porez od stopi od 10 posto na stranu mirovinu, kao i Portugalci.
Porezne olakšice mogu koristiti i portugalski građani koji su živjeli u inozemstvu pet ili više godina. Premijer Costa rekao je da su olakšice “napuhale tržište nekretnina” te da je posrijedi fiskalna nepravda koju se više ne može braniti valjanim argumentima.
Tijekom vikenda tisuće građana izašle su na ulice Lisabona i drugih gradova diljem Portugala kako bi prosvjedovali protiv skoka stanarina i cijena kuća na valu gentrifikacije i rekordnog turizma.
Vladini podaci pokazuju da je više od polovine radnika lani zarađivalo manje od 1.000 eura mjesečno, a stanarine su u Lisabonu pod početka turističkog buma u 2015. poskočile za 65 posto.
Prodajne cijene stambenog prostora više su nego udvostručene, prema banci podataka Confidencial Imobiliario. Vlada je već ograničila kratkoročni najam stanova preko Airbnb-a i izmijenila program ‘zlatnih viza’, ali je tek ublažila krizu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu