Portugal će potrošiti 4,9 milijardi eura kako bi spasio Banco Espirito Santo, najveću tamošnju banku, čime će se testirati otpornost eurozone na još jednu bankarsku krizu samo nekoliko mjeseci nakon što je Lisabon izašao iz programa međunarodne pomoći.
Spašavanje Banco Espirito Santo, koje je najavljeno u nedjelju nakon razgovora između dužnosnika Portugala i Europske unije, dolazi nakon niza loših vijesti o financijskom stanju te banke, posebice njezinoj izloženosti kompanijama na čijem je čelu obitelj Espirito Santo.
Prema planu, BES će biti podijeljena na "dobru banku", pod nazivom Novo Banco, i "lošu banku", koja će obuhvatiti BES-ovu izloženost problematičnom poslovnom carstvu Espirito Santo.
Gubitke loše banke snosit će vlasnici obveznica i dionica, uključujući obitelj Espirito Santo koja ima 20 posto udjela, te francusku banku Credit Agricole koja posjeduje 14,6 posto.
Novo Banco bit će, pak, dokapitalizirana do iznosa od 4,9 milijarde eura iz posebnog fonda za spašavanje banaka stvorenog 2012. godine. Portugalska država posudit će fondu 4,4 milijarde eura, a svi štediše BES-a bit će zaštićeni, kao i svi vlasnici obveznica banke s prvenstvom naplate.
Portugalska središnja banka, koja je samo nekoliko dana ranije poručila da BES mogu dokapitalizirati privatni investitori, objavila je da plan neće ništa koštati javnu blagajnu jer će zajam biti privremen. Bank of Portugal očekuje da će država biti namirena kada Novo Banco bude na kraju prodana privatnim ulagačima.
"Plan ne nosi rizik za javne financije ili porezne obveznike", poručio je Carlos Costa, guverner središnje banke.
Odluka o spašavanju najveće portugalske banke po imovini donijeta je nakon što je BES prošlog tjedna izvijestila o gubitku od 3,6 milijardi eura te da je više izložena kompanijama Espirito Santo nego što se prvobitno mislilo.
Nova uprava banke, koju je postavila središnja banka, kazala je da je našla nove, skrivene obveze koje je banka preuzela od obiteljskih kompanija te da sumnja na nezakonitosti u poslovanju banke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu