Srpski pčelari prošle su godine na strana tržišta plasirali 1500 tona meda što je za više od 50% slabije u odnosu na 2013. kada je izvezeno 3370 tona, rekao je Tanjugu Milutin Petrović, zamjenik predsjednika Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).
Prema njegovim riječima, prošlogodišnje poplave i elementarne nepogode uništile su proizvodnju, posebno za vrijeme paše bagrema i 2014. godina je najgora za pčelare u posljednjih nekoliko desetljeća. Prošle godine u Srbiji je proizvedeno 20% od uobičajene godišnje proizvodnje meda koja iznosi od 6000 do 8000 tona. Srpski pčelari od ukupno izvezene količine meda oko 90%, plasiraju u zemlje Europske unije, prije svega u Njemačku i Italiju, a prošle godine, najviše je izvezeno suncokretovog meda.
Pčelarstvo je važno za Srbiju pa je prethodne dvije godine Ministarstvo poljoprivrede pčelarima dalo poticaje od 500 dinara po košnici i subvencioniralo do 50% vrijednosti nabavljene opreme, jer je riječ o izvoznom sektoru koji sljedećih godina može zaposliti veći broj ljudi. Milutin Petrović je naveo i da je u završnoj fazi projekt Rijeka meda, započet 2013. godine, čija je vrijednost oko 218.000 eura, od čega su 167.000 osigurali Europska unija i austrijska razvojna agencija ADA. Projekt predviđa proizvodnju posebnog pakiranja u kojoj će se prodavati srpski med i izradu pčelarskog priručnika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu