Pomalo bizarni špijunski skandal dodatno je naglasio nesklonost poljske vlade prema sudjelovanju Huaweija u izgradnji tamošnje 5G mreže dok kineski tehnološki div uzvraća da će to znatno usporiti ekonomske dobrobiti ove tehnologije.
Kako prenosi Reuters, u Varšavi je ovoga tjedna započelo suđenje bivšem pripadniku poljske tajne službe te nekadašnjem zaposleniku Huaweija. Poljske vlasti uhitile su ih u siječnju 2019. pod optužbom da su špijunirali za Kinu.
Naime, poljsko tužiteljstvo tereti 39-godišnjeg Wang Weijinga da je ustvari agent kineske obavještajne službe koji je sedam godina koristio krinku menadžera Huaweijeve podružnice u Poljskoj.
Ima li dokaza?
Wang je od tada u pritvoru, a optužen je i za angažiranje bivšeg pripadnika poljske protuobavještajne službe koji mu je davao podatke o radio mrežama službi spašavanja i javne sigurnosti. Poljski agent, imenovan kao Piotr D., optužen je što se Wangu “sam ponudio kao izvor informacija”.
Piotr D. je stručnjak za računalnu sigurnost, a Wanga je informirao o karakteristikama nadzornog sustava koji sprečava uljeze da pristupe klasificiranim podacima poslanima kroz optičku komunikacijsku mrežu koju je osmislila vojna akademija u Varšavi.
Obojica optuženika izjasnili su se da nisu krivi. Wangov odvjetnik Bartlomiej Jankowski kazao je u uvodnoj riječi kako tužitelji nemaju nijedan dokaz da je njegov klijent sudjelovao u bilo kakvoj špijunskoj aktivnosti. “Nema dokaza bilo čega protuzakonitog”, izjavio je Jankowski za Reuters.
Huawei je Wanga otpustio nakon uhićenja, ali mu je svejedno pomogao u plaćanju odvjetničkih troškova. Kompanija je prije mjesec dana u priopćenju poručila kako su njezine “aktivnosti u skladu s najvišim standardima transparentnosti i usklađenosti sa zakonima i regulativom”.
Veliko kašnjenje
Inače, bivša američka administracija predsjednika Donalda Trumpa pohvalila je Poljsku zbog tog uhićenja, a tadašnji potpredsjednik Mike Pence izjavio je 2019. kako to pokazuje predanost Varšave u osiguranju da telekomunikacijski sektor “nije kompromitiran kako bi postao prijetnja našoj nacionalnoj sigurnosti”.
Valja naglasiti kako je u istovremeno poljska vlada tražila od Washingtona povećanje američke vojne nazočnosti u zemlji.
Vlada premijera Mateusza Morawieckog predložila je lani zakon koji de facto isključuje Huawei iz gradnje 5G mreže. No, o prijedlogu još nije raspravljao Sejm.
Kineska je kompanija pak uzvratila kako bi njezino nesudjelovanje u izgradnji mreže donijelo gotovo 44 milijardi zlota (12 milijardi dolara) gubitaka poljskom gospodarstvu te kašnjenje pune implementacije mobilne mreže nove generacije za najmanje nekoliko godina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu