Politička nestabilnost mogla bi Sloveniju stajati pola milijarde eura?

Autor: Poslovni.hr/Hina , 15. siječanj 2013. u 17:44
Foto: Sasa Despot/Zurnal24/PIXSELL

Zbog političke nestabilnosti u Sloveniji s mogućnošću pada vlade troškovi njena zaduživanja na međunarodnom financijskom tržištu će porasti, ističu slovenski ekonomisti bliski vladi, ocjenjujući da bi troškovi kamata mogli porasti za pola milijarde eura i negativno utjecati na ulagače.

Zbog političke nestabilnosti u Sloveniji s mogućnošću pada vlade troškovi njena zaduživanja na međunarodnom financijskom tržištu će porasti, ističu slovenski ekonomisti bliski vladi, ocjenjujući da bi troškovi kamata mogli porasti za pola milijarde eura i negativno utjecati na ulagače.

Zahtijevana kamata na slovenske državne obveznice s 10-godišnjim dospijećem u srijedu je na elektronskim burzama porasla za 0,30 postotna boda, na 5,02 posto, prešavši prvi put u ovoj godini razinu od pet posto, nakon duže tendencije pada zbog reformskih poteza sadašnje vlade i popravljene situacije u eurozoni čija je Slovenija članica, objavili su slovenski mediji.

Ekonomist Matej Lahovnik, koji je u dvije vlade lijevog centra bio ministar gospodarstva, ali podržava opstanak sadašnje konzervativne vlade i njene mjere štednje, tvrdi da bi korupcijska afera oko premijera Janeza Janše na financijskim tržištima mogla zbog rasta troškova kamata povećati godišnje troškove slovenskog zaduživanja za oko 500 milijuna eura te djelovati negativno na strane investitore.

"Politička stabilnost je bitan čimbenik za odluke investitora, a kapital je plaha ptica", rekao je Lahovnik u razgovoru za vladi blizak portal Telekoma Slovenije, dodajući da su slovenska poduzeća među najzaduženijima u Europi pa nužno trebaju dodatni svježi kapital koji bi mogao izostati ako zbog vjerojatnog razlaza sadašnje koalicije dođe do pada vlade i novih parlamentarnih izbora.

Slično ocjenjuje i ekonomist Jože P. Damijan, koji je u prvoj vladi Janeza Janše 2005. jedno vrijeme djelovao kao ministar za razvoj, ali se brzo povukao, nezadovoljan tempom privatizacije i smanjivanja vlasništva države u poduzećima i bankama. On je izjavio da nije sklon sadašnjoj Janšinoj koaliciji, ali da je ona ustrajnošću na reformama mnogo bolja od prijašnje Pahorove jer se okrenula pravim problemima: smanjivanju javnih troškova, reformama i sanaciji bankarskog sustava.

Odlučne izjave predsjednika triju koalicijskih stranaka da će uskoro napustiti vladu zbog Janšine korupcijske afere ako se on s tog mjesta ne povuče najavile su "mučne predstojeće mjesece neizvjesnosti i rastućeg nepovjerenja financijskih tržišta u Sloveniju", a to će otežati uvjete za financiranje njenih dugova od kojih velik dio dospijeva ove godine, ocijenio je Damijan, dodavši da bi situacija nakon vjerojatnih novih prijevremenih izbora mogla biti još gora ako pobjedu odnese ljevica koja je nesklona reformama.

Predsjednik slovenskog parlamenta Gregor Virant ponovio je u utorak za Slovensku televiziju da očekuje Janšinu ostavku te da bi to od njega bio "državotvorni potez" jer bi možda omogućio djelovanje sadašnje ili slične koalicije, ali je priznao da je sve vjerojatnije održavanje prijevremenih izbora.

Virant je ustvrdio da Janša, nakon što se iz koalicije i vlade povuku Virantova Građanska lista (GL), Slovenska pučka stranka (SLS) i Demokratska stranka umirovljenika (DESUS), unatoč dosadašnjim izjavama premijera da neće dati ostavku, zapravo ni nema druge mogućnosti, jer je jedina alternativa tome da dade na glasovanje povjerenje vladi, pri čemu će tri stranke koje se iz njen povlače glasovati protiv povjerenja, otvarajući tako jednomjesečni ustavom predviđeni rok za traženje novog mandatara, nakon čega bi u slučaju neuspjeha uslijedili prijevremeni izbori.

Komentirajte prvi

New Report

Close