Podmorski kabeli koji čine temelj globalnog interneta su u opasnosti. NATO hitno pokreće važan projekt

Autor: T. I. , 02. siječanj 2025. u 13:07
FOTO: Reuters

HEIST – projekt vrijedan oko 2 milijuna dolara, od kojih 400.000 dolara dolazi iz NATO-a, razvijaju akademici u suradnji s tvrtkama za satelitski širokopojasni internet, Viasat i SpaceX. Ako testovi budu uspješni, u budućnosti bi zemlje i tvrtke mogle ulagati u mrežu koja bi omogućila širenje i zaštitu infrastrukture

Podmorski kabeli koji već desetljećima čine temelj globalnog interneta postaju sve ranjiviji na napade. Niz incidenata u Baltičkom moru, za koje se krive Rusi, a u kojima su sabotirani podmorski kabeli, iznova su ukazali na rizik izloženosti te ključne infrastrukture.

Na Božić 2024. godine, oštećeni su baltički podmorski energetski kabel te nekoliko telekomunikacijskih kabela, što je dodatno naglasilo ozbiljnost prijetnje. Finski istražitelji sada analiziraju tanker povezan s Rusijom koji je, prema njihovim informacijama, mogao presjeći kabele vukući sidro kroz morsko dno, što je moglo trajati desetke milja.

Ovi incidenti izazvali su žurnu reakciju koja uključuje projekte za zaštitu infrastrukture, koja je, prema mnogim analitičarima, dugi niz godina bila zanemarena. U središtu pozornosti nalazi se NATO-om financirani projekt – Hibridna svemirska/podmorska arhitektura koja osigurava informacijsku sigurnost telekomunikacija, poznat kao HEIST, prenosi Business Insider.

Projekt vrijedan oko 2 milijuna dolara, od kojih 400.000 dolara dolazi iz NATO-a, razvijaju akademici u suradnji s tvrtkama za satelitski širokopojasni internet, Viasat i SpaceX. Ako testovi projekta budu uspješni, u budućnosti bi zemlje i tvrtke mogle ulagati u mrežu koja bi omogućila širenje i zaštitu infrastrukture.

Glavna ideja iza HEIST-a je smanjiti ovisnost o podmorskim internetskim kabelima tako da se koriste sateliti za prijenos podataka. “Naša krajnja ambicija je redefinirati okosnicu interneta (backbone) “, izjavio je Gregory Falco, profesor inženjerstva na Sveučilištu Cornell, koji radi na projektu. “Umjesto da svi naši podaci prolaze kroz podmorske kabele, želimo omogućiti širi ekosustav opcija,” objasnio je Falco, dodajući kako podmorski kabeli, iako učinkoviti, nisu otporni na prijetnje poput prirodnih nepogoda ili ljudski izazvanih napada.

Projekt HEIST uključuje ugradnju senzora u postojeće podmorske kablove koji će otkrivati poremećaje uzrokovane sabotažama ili prirodnim nesrećama. U slučaju problema, podaci bi se automatski preusmjeravali putem satelitske mreže, čime bi se smanjio rizik od gubitka podataka. Također, ovaj sustav mogao bi djelovati kao odvraćanje, jer bi neprijateljskim plovilima oduzeo motivaciju za napad na infrastrukturu.

Testiranje tehnologije planirano je za siječanj 2025. godine, a cilj je do prosinca 2026. godine razviti potpuno funkcionalan sustav.

Iako sateliti donose prednosti u zaštiti podmorskih kabela, oni također nisu imuni na prijetnje. Svemirske vremenske pojave i sudari s “svemirskim otpadom” mogu oštetiti satelite, a prijetnja dolazi i od zemalja poput Kine, koja može koristiti napade na satelite kao oblik strategije. I Rusija bi, u slučaju izravnog sukoba sa SAD-om, mogla ciljati satelitsku infrastrukturu.

Zbog toga Pentagon ulaže u tehnologiju za zaštitu satelita od ometanja, dok Falco ističe važnost osiguravanja samih backup satelita u okviru HEIST-a.

Iako kombinacija podmorskih kabela i satelita donosi napredak, stručnjaci upozoravaju da je preusmjeravanje podataka kroz satelite izazov. Falco je istaknuo kako će se u početku fokusirati na podatke najvišeg prioriteta jer bi bilo nemoguće preusmjeriti sve podatke koji trenutačno teku kroz podmorske kablove.

Profesor Henric Johnson s Tehnološkog instituta Blekinge rekao je kako je integracija novih tehnologija u postojeću infrastrukturu veliki tehnički izazov, uz stalno prilagođavanje novim prijetnjama. “Sigurnost je kontinuirani proces. HEIST nije brzo rješenje, već dio dugoročne strategije prilagodbe novim prijetnjama,” zaključio je Johnson.

Ovakav višeslojni pristup sigurnosti infrastrukture mogao bi predstavljati ključni korak u zaštiti globalnih komunikacija u vremenima kada prijetnje postaju sve sofisticiranije.

Inače, prema izvješćima, oštećenje podmorskih kabela nije neuobičajeno, s tim da većina tih incidenata uključuje manje prekide ili oštećenja koja se brzo popravljaju. Ozbiljnija i opsežnija oštećenja, koja mogu bitno utjecati na globalne komunikacije, rijetko se događaju više od nekoliko puta godišnje.

Ipak, s obzirom na povećanu napetost u geopolitičkim odnosima, kao i napredak u tehnologijama sabotaže, prijetnje sigurnosti podmorskih kabela postaju sve relevantnija tema., a valja znati da podmorski optički kabeli prenose 95 posto svjetskih podataka.

Komentirajte prvi

New Report

Close