Prema dobro obaviještenim izvorima koje navodi list Danas i Rusi su zainteresirani za kupnju Elektroprivrede Srbije (EPS) i ako se postigne dogovor između Beograda i Moskve vlasnik jedne od najznačajnijih srpskih kompanija postala bi ruska državna elektroenergetska kompanija Inter RAO.
Međutim, prije nedavnog posjeta srpskog premijera Aleksandra Vučića Njemačkoj u srpskim medijima objavljeno da je njemačka energetska kompanija RWE, jedan od vodećih proizvođača električne energije u Europi, zainteresirana za kupnju Elektroprivrede Srbije. RWE je, navodno, za EPS spreman platiti nekoliko milijardi eura, a koliko bi platili Rusi zasad nije objavljeno. "Priča o tome da je ruski državni div Inter RAO zainteresiran za EPS aktualna je već godinama. Još 2008. potpisan je sporazum o strateškoj suradnji između ruske kompanije i EPS-a. Budući da je premijer Vučić nedavno posjetio Njemačku i da je tom prilikom u razgovorima s kancelarkom Angelom Merkel sigurno spomenuta prodaja EPS-a kompaniji RWE, logično je da sada ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov srpskom državnom vrhu stavi do znanja da Rusija ne odustaje od svojih namjera da kupi EPS", rekao je Danasov izvor, koji je, kako navodi list, dobar poznavatelj stanju u elektroenergetskom sektoru.
Međutim, Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike Srbije, kaže da, koliko on zna, prodaja EPS-a nije bila tema razgovora sa Sergejom Lavrovom koji je prošlog tjedna boravio u Beogradu.S druge strane, Danasov stručni izvor tvrdi da su Inter RAO i RWE velike kompanije koje imaju snage za preuzimanje EPS-a, ali da ne postoji niti jedan ekonomski razlog za to, te da će, ako do akvizicije dođe, razlog biti potpuno politički."EPS predstavlja 'obiteljsko blago' Srbije i ne treba ga prodati niti dopustiti da bilo koja strana kompanija, njemačka ili ruska, upravlja njime", tvrdi Danasov sugovornik. On dodaje da je potrebno da EPS razvije strateška partnerstva sa stranim kompanijama, ali isključivo kroz zajedničku izgradnju novih proizvodnih postrojenja.
"To znači da su Inter RAO, RWE i druge strane kompanije dobrodošle ako žele graditi nove termoelektrane i hidroelektrane po Srbiji. Poželjno je da ulože novac u te projekte, izgrade nove proizvodne objekte i postanu njihovi vlasnici i prodaju struju EPS-u, s kojim bi bili u partnerskim odnosima. Dakle, EPS-u je potreban takav strani strateški partner, a nikako novi vlasnik", uvjeren je Danasov sugovornik.U Srbiji nije tajna da među čelnicima EPS-a ne postoji suglasnost kada je riječ o privatizaciji. Jedna skupina drži da je privatizacija nužna i da stranom partneru treba dati prava upravljanja, dok druga skupina zastupa ideju da partnerstvo treba ostvariti samo kroz izgradnju novih proizvodnih postrojenja, dakle bez prepuštanja vlasničkih i upravljačkih prava. Koja će struja prevagnuti trebalo bi se doznati još ove godine.
Plinovod ide dalje
Srbija ipak ne odustaje od Južnog toka
Istovremeno s posjetom ruskom ministra vanjskih poslova Lavrova Beogradu predsjednik Upravnog odbora Gazproma Aleksej Miller i ambasador Srbije u Rusiji Slavenko Terzić najavili su na radnom sastanku u Moskvi da će ugovor za izgradnju plinovoda Južni tok kroz Srbiju biti zaključen do kraja lipnja. Miller i Terzić su, suprotno najavama iz srpske vlade o odustajanju Srbije, zajednički ocijenili da se projekt izgradnje Južnog toka mora provesti točno u skladu s rasporedom. U Srbiji je u završnoj fazi natječaj za projektiranje i izgradnju plinovoda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu